Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Poslední povodně postihly obec Březno v roce 2013, kdy došlo vlivem přívalových srážek k vzestupu hladiny vodního toku Hutná I o 0,5 m, dále došlo na mnoha místech ke škodlivému povrchovému odtoku do intravilánu obce a vyplavení několika nemovitostí (především na periferiích intravilánu obce Březno a dále v části obce Střezov, Holetice, Vičice a Stranná). Vlivem intenzivních srážek dále došlo k aktivizaci několika svahových nestabilit a vzniku nestabilit nových (především v části obce Stranná a Holetice). Jelikož je obec nejvíce postižena přívalovými povodněmi, byla pro potřebu povodňového plánu zpracována jednoduchá hydrologická analýza, která má za cíl vymezit oblasti, v nichž je vysoká pravděpodobnost vzniku škodlivého soustředěného povrchového odtoku. Více viz Odtokové poměry. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Březno jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

K poslednímu výskytu povodně v obci Březno došlo v roce 2013, přesněji 6. září. Vlivem extrémních přívalových srážek došlo k rozlití vody před obcí, zatopení přilehlých hospodářských stavení, dvorů, komunikací a k ohrožení rodinných domů. Z výše položených polí tekla voda silným proudem intravilánem obce, vymlela si cestu okolo rodinného domu a poté pokračovala po hlavní komunikaci směrem k vodnímu toku Hutná I. Vlivem přívalových srážek došlo k vzestupu hladiny vodního toku Hutná I o 0,5 m. Zájmové území podél vodního toku Ohře nebylo povodní postiženo, protože vodní nádrž Nechranice má určitou schopnost regulovat a retardovat zvýšený průtok na vodním toku Ohře.