Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Všemyslice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Obec je ohrožována zejména prudkými přívalovými srážkami, které způsobují v častých případech i splachy z ornice a velké nánosy půdy do obce. V nejbližším okolí obce se nachází lesní půda, orná půda a různorodé zemědělské plochy. Tyto plochy jsou na přívalové srážky nejcitlivější zejména díky své malé retenční schopnosti. Přívalové srážky potom v kombinaci se sklonitostí terénu způsobují splach ornice, v extrémních případech může dojít i k sesuvům půdy. Právě přívalové srážky v posledních letech působí největší problémy, proto je potřeba je začít monitorovat. Velmi rizikovou oblastí na katastru obce je během povodní místní část Bohunice, která se nachází níže po proudu vodních toků. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Všemyslice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

V nedávné historii byla obec Všemyslice nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 2002, 2010, 2012, 2013 a 2014.

Největší povodně obec zasáhly v roce 2002, kdy na řešené území za velmi krátký časový úsek spadlo velké množství přívalových srážek. Všemyslice byly jednou z nejpostiženějších obcí okresu České Budějovice. Přímo na katastru obce prudké přívalové srážky způsobily zvýšení hladin malých i větších vodních toků, které se později vylily ze svých koryt a zaplavily okolní plochy. Nejvíce byly ohroženy nemovitosti v povodí vodních toků. Nedostatečná kapacita dešťové kanalizace způsobila její následné ucpání. Způsobené škody se týkaly především poničených a zaplavených komunikací, orné půdy, zahrad, zničených plotů, zaplavených sklepů obytných domů a odplavené či naplavené ornice ze zemědělských ploch.

V červnu roku 2013 byla obec znovu zasažena prudkými přívalovými srážkami. Půda během posledního květnového týdne již nebyla schopna další přívaly deště pojmout a v noci ze soboty 1. června na neděli 2. června došlo k vybřežení vodních toků. Na katastru obce voda proudila ze dvou směrů, od Vrbí a od Bělehradu. Během zmíněné noci bylo potřeba využití protipovodňových opatření SDH Všemyslice i využití specializované techniky, aby bylo zamezeno průtoku vody do obydlí ohrožených nemovitostí. V místní části Bohunice přetekla hráz rybníka a následná vlna zaplavila místní komunikace v takovém množství, že je již nebylo možné projet osobním automobilem. Dalším rizikovým místem byl most na křižovatce u Mikšátků, kde vzniklo jedno velké jezero. Všemyslický rybník byl během povodně zcela naplněn, a to i přes vytaženou mříž na odtoku. U slavětického lomu došlo k podemletí zeminy a poškození sloupu elektrického vedení, který následně způsobil výpadek elektrické energie v místních částech Neznašov, Slavětice a Všemyslice. Ve Všetči přívalový déšť způsobil povodeň dvakrát v intervalu čtrnácti dnů. V Neznašově byla kritická situace Na Cihelnách. Rybník u Peterků byl zcela naplněn a nově vytvořené jezero zaplavilo zahrady, dvory, sklepy a garáže. Během povodní bylo potřeba nejen zásahu místních dobrovolných hasičů, ale také využití techniky firmy Š+H, která především vyhloubila provizorní přeliv vody z rybníka u Peterků.