Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Vřesina lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Jelikož se jedná o pramennou oblast, hrozí zde především riziko povodní z lokálních srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích (zejména severní strana obce). »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Vřesina, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

V nedávné historii byla obec Vřesina nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 2007, 2009, 2010 a 2011. Obec je ohrožena především prudkými přívalovými srážkami, které se na území obce vyskytují i několikrát do roka. Pokud jsou zmíněné přívalové deště spojené s bouří, dochází k častým výpadkům dodávek elektrické energie. Při těchto událostech je tedy velice složité a obtížné varovat obyvatele obce a kontaktovat sbor dobrovolných hasičů. Na území se v současné době nachází pouze rotační siréna a bezdrátový rozhlas, který není možno téměř ve všech případech zálohovat.
Během roku 2007 byla obec zasažena vytrvalými srážkami dvakrát, a to v měsících červenci a září. V obou zmíněných případech se jednalo o zvýšení hladin vodních toků na katastru obce, které zaplavily okolní plochy, zahrady, ornou půdu a místní komunikace. Největší škody byly způsobeny především na korytech vodních toků a místní infrastruktuře.
V květnu a červenci roku 2009 obec postihly povodně znovu způsobené prudkými přívalovými srážkami. V měsíci červenci byl sborem dobrovolných hasičů proveden zásah po velmi intenzivních přívalových deštích, kdy bylo potřeba odstranit naplaveniny z komunikace III/4695 a z dalších místních komunikací. Během tohoto roku voda opět zaplavila a poničila místní komunikace, koryta vodních toků, ornou půdu, zahrady a sklepy obytných domů.
V následujícím roce 2010 bylo opět potřeba zásahu dobrovolných hasičů, kteří se potýkali s povodněmi v měsících květnu, červnu a červenci. V červnu po intenzivních dešťových srážkách došlo k zatopení haly pro chov kuřat. Voda byla odčerpávána kalovým čerpadlem a vytvořené ochranné koryto kolem haly umožnilo přirozený odtok okolní vody. V měsíci červenci měla povodeň intenzivnější průběh, mimo místních komunikací voda zaplavila a poškodila mnoho zahrad, okolní plochy, ornou půdu, příjezdové cesty k obytným domům, jejich sklepy a garáže. I během tohoto měsíce sbor dobrovolných hasičů registroval výjezdy, které byly zacíleny na odčerpávání vody ze sklepů a garáží v postižených lokalitách.
V červenci roku 2011 dobrovolní hasiči zasahovali během povodně znovu. Po extrémních přívalových srážkách voda naplavila z okolní orné půdy bahno, které pokrylo plochu západně od hlavní silnice, zahradu u č. p. 187, hlavní silnici od potoka Bečvy a částečně i sportovní areál. Jednotka odčerpávala kalnou vodu z příkopu mezi polem a obytným domem č. p. 187 a došlo k vyčištění ucpané kanalizace. Dále bylo nutné vyčistit místní komunikace a sportovní areál od hrubých nánosů bahna.
V květnu roku 2021 dobrovolní hasiči zasahovali během bleskové povodně u 21 mimořádných událostí. Po 20 minutách přívalového deště voda zaplavila střed obce v okolí koryta Bečvy. Voda naplavila bahno, které pokrylo plochu západně od hlavní silnice. V okolí cesty na Píšť se z pole valila voda nejen přes zahrady, ale samotná cesta se změnila v divokou řeku, která ústila do přeplněného potoka. Stejně tak v západní části obce chybělo velmi málo k zatopení obytných domů. Jednotka odčerpávala vodu z různých míst, sklepů, zahrad a také bazénů do pozdních večerních hodin. Dále bylo nutné vyčistit místní komunikace, spádovou údolnici na ulici Údolní, kde pomáhala také profesionální jednotka z Hlučína.