Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Město Votice bylo v minulosti povodněmi zasaženo několikrát. Za posledních několik let lze zmínit především povodně z roku 2002 a 2013. Vysoké úhrny srážek způsobily rychlé rozvodnění drobných vodních toků. Povodněmi bylo zasaženo celé území města Votice i jeho přilehlé místní části. Zaplaveny byly nejen místní komunikace, ale i sklepy, garáže a obytné domy, především v místní části Bučovice, kterou ohrožuje vodní tok Mastník.
Město je ohroženo povodněmi především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Votice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

srpen 2002
V srpnu 2002 byly vytrvalé a silné srážky příčinou jedněch z nejničivějších povodní na mnoha místech republiky. Zasáhly také povodí vodních toků Mastník, Chotýšanka a Konopišťský potok. Při povodni v roce 2006 došlo také k rozvodnění vodního toku Mastník, jak zmiňuje Souhrnná zpráva o povodni v oblastech povodí Horní Vltavy, Berounky a Dolní Vltavy. Na hlásném profilu Radíč na Mastníku byl 3.SPA překročen o 35 cm.
červen 2013
V červnu 2013 celé území města Votice i jeho přilehlé místní části zasáhly povodně. Vysoké úhrny srážek způsobily rozvodnění vodních toků. Nasycená půda neumožňovala vsak srážek do půdy a veškerá voda tak odtékala povrchovým odtokem. Nejhorší situace nastala v Bučovicích, kde rozvodněný vodní tok Mastník zatopil několik domů a silnici od Martinic, která musela být na několik hodin uzavřena. Stav hladiny na vodním toku Mastník dosáhl 3. SPA. Podle meteorologické stanice Ješetice spadlo na území Voticka 84 mm srážek za 24 h.