Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Z hlediska povodňových rizik je nejvýznamnější Vilémovský potok. Zhruba uprostřed obce Vilémov je málo kapacitní úsek v ř. km 4,04 - 4,17 (cca 150 m dlouhý), kde dochází k vybřežování vody už od povodně blížící se Q2. Průtoky ve Vilémovském potoce jsou významně dotovány z povodí Liščího a Mikulášovického potoka. Liščí potok přímo nezasahuje na území obce a nepředstavuje povodňové riziko pro obec (kromě zmíněného navýšení průtoků ve Vilémovském potoce a také v případě vzniku zvláštní povodně na Zámeckém nebo Solandském rybníce). Mikulášovický potok protíná průmyslový areál STAP a. s. – koryto je zde upravené a kapacitní na cca Q100 a tudíž je zde povodňové riziko minimální. Povodňové ohrožení může také znovu nastat na Místním potoce Vilémov. Koryto Místního potoku Vilémov je téměř v celém intravilánu obce zatrubněno - při zahlcení zatrubněného úseku došlo v minulosti (9. 6. 2013) k vybřežení Místního potoku Vilémov a k povrchovému toku intravilánem obce, při kterém došlo k narušení místní komunikace podél zatrubnění Místního potoka Vilémov, zatopení hasičské zbrojnice, základní školy a rodinných domů. Více viz Odtokové poměry a níže v kapitole. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Vilémov, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň v roce 2010, dne 7. 8. - 21. 8.
Povodeň začala dne 7. srpna po 14:00 příchodem přívalové vlny korytem Vilémovského potoka, během jedné hodiny se potok vylil z koryta a zaplavil zahrady a domy u svého břehu. Přívalová vlna na Vilémovském potoce byla způsobena protržením hrází rybníků na území obce Lipová. Hasiči museli v prvé řadě odčerpávat přívalovou vodu z polí a okolních lesů u hasičské zbrojnice a tím odlehčovat nápor valící se vody do zahrádek u řadových domů. Hladina potoka kulminovala kolem 19:00, po 23:00 začala voda opadávat a kolem 4:00 následujícího dne byla hladina potoka v normálu. V průběhu povodně zasahovala místní jednotka SDH pod vedením starosty obce a velitele jednotky Vojtěcha Plíška. Pro případ evakuovaných obyvatel bylo připraveno nouzové ubytování ve sportovní hale. Tuto možnost vzhledem k situaci nikdo nevyužil. Ve 22.00 byla provedena mimořádná schůze o dalším postupu likvidace škod a výpomoci v zatopených domech. Noční monitoring toku si vzal za úkol starosta obce a na druhý den od 8:00 byla naplánována brigáda. V neděli byl proveden úklid naplavenin na hlavní silnici k poště a místní komunikaci u zatopeného nábytku. Dále probíhala výpomoc s odčerpáváním vody ze sklepů a vyklízením zatopeného nábytku. V pondělí byla opravena místní komunikace prostřednictvím zaměstnanců obce a zapůjčením JCB od firmy SIOPS spol. s. r. o. Dále byla podána zpráva na SUS Teplice, p. o. o rozsahu poškození hlavní silnice a zpráva správci toku - Povodí Ohře, státní podnik. K zatopeným domům byly přistaveny kontejnery na likvidaci odpadu.
Povodeň zatopila celkově 8 domů (č. p. 213, 193, 54, 55, 56, 211, 204 a 85) z toho byla nejvíce zasažena rodina Šípova a Brázdova. Přívalová voda poničila asfaltový povrch na křižovatce u kadeřnictví (č. p. 213) a částečně chodník s obrubníky u mostu. V Dolině, přesněji u bývalé drůbežárny, byl narušen přívalovou vodou most, který je ve vlastnictví obce.
Povodeň v roce 2013, dne 1. 6. - 11. 6.
Na základě rozhodnutí ze dne 30. 5. předsedy povodňové komise ORP Rumburk byl udělen pokyn k monitoringu situace vodních toků v katastru obce a o případném postupu povodňové komise v souladu s vydanými povodňovými plány. Tento pokyn byl vydán na základě přijaté předpovědní povodňové služby ČHMÚ, kdy byl zvláště na severu Čech, předvídán vydatný déšť se srážkovým úhrnem do 50 mm. 
Povodňová situace dorazila do obce od cca 14:00, kdy začala na Vilémovském potoce stoupat hladina a zhruba za hodinu byl stav hladiny na I. SPA. V 16:00 byl vyhlášen II. SPA. Předseda povodňové komise vyhlásil stav pohotovosti a vzhledem k informacím z okolních obcí svolal k činnosti jednotku SDH. Po dohodě s velitelem jednotky SDH bylo připraveno cca 300 ks povodňových pytlů. Třetina povodňových pytlů byla okamžitě umístěna na nejkritičtějším místě u domu s č.p. 204. Kolem 17:00 začala hladina Vilémovského potoka klesat a zůstala až do pondělního rána 3. 6. 2013 na I. SPA., ale díky rannímu dešti, který byl vydatnější, kulminovala hladina v 10:45 opět na II. SPA. V průběhu celého dne měla hladina klesající tendenci a kolem 18:00 byla opět na úrovni I. SPA. Činnost povodňové komise obce a pohotovost JSDH byla ukončena dne 5. června 2013 v 10:00, kdy hladina Vilémovského potoka dosahovala cca 20 cm pod úroveň I. SPA. Povodňová situace v uvedených dnech nezpůsobila žádné škody na majetku. V rámci protipovodňového opatření byla se zástupci Povodí Ohře, státní podnik projednána úprava břehu u domu s č. p. 204.
Před bleskovou povodní, která proběhla obcí v neděli 9. 6., byla vydána pouze jedna výstraha o možném lokálním výskytu silných bouřek. Přibližně okolo 12:40 došlo k zasažení obce silnými srážkami doprovázenými krupobitím. Následně došlo k povolání jednotky SDH obce předsedou povodňové komise. Ta dorazila k požární zbrojnici během 15 minut s posilou jednotky SDH z Mikulčic. Vzhledem k tomu, že se valila voda po místní komunikaci přes p. č. 537/1 přes požární zbrojnici, řadové domy, od požární nádrže, atd., docházelo k velkému náporu vody na hlavní silnici, kde byl velký nános naplavenin. Vzhledem k této situaci byla komunikace od křižovatky k čerpací stanici uzavřena a došlo k odklonění dopravy. Díky nasazení čerpadel u požární zbrojnice byl největší nápor přívalové vody odkloněn a nedošlo k úplnému zaplavení řadových domů pod požární zbrojnicí. Kolem 16:00 nastal problém s tokem Vilémovského potoka, kdy hladina kulminovala nad úroveň III. SPA. Ihned se přesunula část jednotky SDH k potoku, která zajišťovala prvotní zabezpečovací práce – povodňové pytle, zajištění odtahu nepojízdných vozidel na zahradě p. Šormové atd. Předseda povodňové komise s velitelem jednotky počátkem kulminace hladiny obešel obyvatele domů v záplavovém území a informoval je o možném nebezpečí. Nejvíce sil se směrovalo k p. Brázdovi, kde voda nadělala nejvíce škod. Do chodby domu p. Brázdy bylo instalováno kalové čerpadlo, aby se zamezilo průsaku vody do bytové části. Při kulminaci hladiny Vilémovského potoka zaplavila voda přilehlé zahrady k mostku u č. p. 204, kde došlo k plošnému rozlití směrem k samoobsluze. Voda opadla kolem 20:00 a již nezpůsobila žádné větší škody. Odpolední přívalový déšť způsobil daleko větší škody po celé obci:
  • narušení místní komunikace na p. č. 537/1, 568/1 a 568/2
  • zaplavená požární zbrojnice
  • stržená stráň u přístupové cesty ke hřbitovu
  • vymleté kostky na chodníku u domu s č. p. 23
  • podemleté kanály na chodníku u školy
  • nefunkční plynové kotle, které byly zatopeny v objektu základní školy
  • škody na majetku obyvatel obce (ve většině případů zatopené sklepy domů)

Dne 11. 6. v 13:00 ukončila povodňová komise obce Vilémov, vzhledem k uspokojivému stavu v obci, svou činnost.