Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Vilémovice byla nejvýrazněji postižena povodněmi v roce 2014. K povodni došlo především vlivem silných přívalových dešťů. Obec je vzhledem ke své poloze a absenci povrchových toků nejvíce ohrožována přívalovými srážkami. V roce 2014 došlo k zatopení několika objektů. Mezi nejvíce postižené objekty patřily budovy č. p.: 109, 4 a 89. Zde došlo k zatopení sklepních prostor. Výška vodního sloupce se v těchto objektech pohybovala od 50 do 140 cm. Mimo odvodnění domů došlo také k odklízení splaveného materiálu z přilehlého pole a polní cesty na severozápadním konci obce. Jednalo se o zbytky slámy, kamení, hlínu, štěrk a rumiště. Vlivem těchto nánosů došlo k ucpání vpustí do kanalizace a ke snížení odtoku. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Vilémovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Písemná zpráva "Dění v naší obci" - 12. 9. 2014 15:00 - 19:23 (upravená)

Ohlášeno zatopení sklepa a dílny ve dvoře domu č. p. 109. Průzkumem zjištěn sloupec vody ve sklepě 140 cm. Poškozené ponorné čerpadlo. Sloupec 30 cm vody na dílně a rozlitá voda v zadní části chodby objektu. Pro odčerpání vody použita čerpadla ALKO a kalové čerpadlo.

Na požádání odčerpaní vody ve sklepě domu č. p. 4. Sloupec vody 40 cm. Použita PS 16 a na dočerpání kalové čerpadlo.

Technická pomoc při odklízení splaveného materiálu z přilehlého pole a polní cesty na vrchním konci obce. Jednalo se o zbytky slámy, kamení, hlínu, štěrk a rumiště. Došlo k ucpání vpustí do kanalizace. Odklizeno 53 stavebních koleček tohoto naplaveného materiálu.

Účastni členové JPO: Musil Aleš - velitel družstva, Flek Petr - ml. strojník, Kučera Martin - hasič, Kocman Aleš - hasič, Kučera Milan - člen SDH a správce obecního majetku. 
Písemná zpráva "Dění v naší obci" - 13. 9. 2014 8:30 - 11:15, 18:00 - 19:40

Ohlášeno zatopení sklepa a přilehlých prostor u domu č. p. 89. Průzkumem bylo zjištěno zatopení sklepa a technických prostor kotelny a vodárny. Sloupec vody 110 cm. Doposud čerpáno svépomoci, což se ukázalo jako nedostatečné. Nasazeno čerpadlo PS 16 a kalové čerpadlo. 

Dále byl odčerpán sklepní prostor na uskladnění ovoce sloupec vody 80 cm, odčerpána studna pro případ přetečení do sklepa. Opětovné odčerpání sklepa v domě č. p. 109 zde znovu nastoupáno 60 cm. Ve večerních hodinách provedeno ještě odčerpání znovu zaplavených sklepních prostor na uskladnění ovoce a studny v domě č. p. 89. Použito PS 12.

Účastni členové JPO: Musil Aleš - velitel družstva, Doležel Zdeněk - hasič, Flek Petr - ml. strojník, Musil Miroslav - ml. hasič, Flek Petr - st. strojník, Němec Kamil - hasič, technická výpomoc Luboš Musil - mladý hasič. 

Fotografie z historických povodní se v tištěné verzi budou generovat do podkapitoly Fotodokumentace.