Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsoben umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Na vodních tocích na území obce se nenachází žádná vodní díla I. až III. kategorie z hlediska TBD, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň většího rozsahu. V minulosti však průběh povodní zhoršila situace na Ovčím rybníku. V souvislosti s přetečením rybníka, ke kterému v minulosti došlo, byl vybudován havarijní přepad, který pobírá přebytečnou vodu. Bezpečnostní přeliv je schopen bezpečně převést průtoky na úrovni Q100, koryto pod přelivem pak dokáže převézt průtoky na úrovni Q20. Při větším průtoku tedy dojde k vylití vody z koryta do prostoru zahrad. Proto je nutné tomuto vodnímu dílu za povodní věnovat zvýšenou pozornost. Další informace o tomto vodním díle viz kapitola Odtokové poměry. »
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.