Odtokové poměry

Toky Racková, Židelná ani jejich přítoky nemají ve svém správním území oficiálně stanoveno záplavové území.

Potenciálně ohrožené objekty jsou uvedeny v kapitole Charakteristika ohrožených objektů. Jedná se zejména o zástavbu v bezprostřední blízkosti vodotečí Racková. Nebezpečí představují ale i ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků. Při povodních jsou kritické všechny mosty a lávky přes koryto toku, u kterých může docházet k hromadění naneseného materiálu a vzdutí hladiny, protože snižují průtočný profil.

K vybřežení dochází především v severní části obce nedaleko zatrubnění. Odtokové poměry jsou silně ovlivňovány také faktem, že velká část plochy povodí Rackové je zemědělsky obdělávaná. Při zaplavení tak může dojít k dalšímu negativnímu vlivu a to zaplavení obydlí a zahrad bahnem z okolních svahů (především ve střední části obce).

Odtokové poměry výrazně ovlivňují také výjimečné situace na toku, např. ledové jevy. Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, nepatří toky na správním území obce Racková mezi kritické. Nicméně je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryto vodoteče, které by mohly způsobit ucpání průtočného profilu ledovými jevy.

 

Výrazným činitelem, ovlivňující odtokové poměry jsou vodní díla na tocích.

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Základními typy vodních děl jsou vodní nádrže a jezy.

Vodní nádrž je prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku. Podle účelu lze vodní nádrže rozdělit na tyto hlavní typy:

 

  • zásobní nádrže
  • ochranné (retenční) nádrže
  • speciální účelové nádrže (např. vyrovnávací)
  • rybochovné nádrže
  • víceúčelové nádrže

 

Jez je vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům:

  • zvětšení hloubky vody nad jezem
  • dosažení bezprostředního spádu
  • zmírnění průtočné rychlosti
  • zvýšení hladiny podzemní vody

 

Základním hlediskem pro dělení jezů je jejich konstrukční řešení, rozeznáváme jezy pevné a jezy pohyblivé. U pevných jezů je hradící těleso nepohyblivé, a proto se voda vzdouvá trvale do různé výšky, kterou nemůžeme měnit, neboť je závislá na průtokovém množství. U jezů pohyblivých se hradící těleso dá buď sklopit, nebo úplně nad nejvyšší vodu vyhradit.

Na správním území obce Racková se nenachází významné vodní dílo, pouze v severní části obce polosuchá drubná vodní nádrž, jejíž případná havárie by neměla ovlivnit povodňovou situaci na území obce Racková. »