Zvláštní povodeň
Některé údaje v této kapitole jsou jsou NEVEŘEJNÉ a jsou dostupné pouze autorizovaným uživatelům. Přístup vyřizuje správce aplikace dle stanovených pravidel.
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Na území města Příbor se nachází několik vodních děl, které mohou představovat určitě riziko pro město. V úvahu přichází Hájovský rybník ležící v pramenné oblasti Klenosu. Jedná se o soustavu 2 rybníků v místní části Hájov. Vzhledem k velikosti, vzdálenosti a charakteru koryta toku by protržení hráze nemělo představovat velké ohrožení pro obyvatele.
Největší riziko zvláštní povodně představuje VD Větřkovice. Základní parametry vodního díla jsou uvedeny v kapitole Odtokové poměry. Bližší informace o vodním díle jsou pak uvedeny v manipulačním řádě.
Teoretický rozliv byl vypočítán a následně zakreslen do mapy. Protržení vodního díla by mělo vážné následky především pro města Kopřivnice a Příbor, dále by byly zasažené povodní také obce Skotnice, Mošnov a Petřvald.
Hráz vodního díla Větřkovice
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.