Odtokové poměry

Záplavové území vodního toku Olšava bylo stanoveno Krajským úřadem Zlínského kraje dne 26. srpna 2015 (č.j. KUZL 53103/2015) v rozmezí ř. km 0,000 – 36,395 a (č.j. KUZL 6017/2015) v rozmezí ř. km 36,395 – 39,511. Záplavové území je stanoveno v uvedené kilometráži pro Q5, Q20, Q100, včetně aktivních zón. »
Záplavové území vodního toku Kolelač bylo stanoveno Okresním úřadem Uherské Hradiště dne 15. 1. 2001 (č.j. ŽP 215/2001/Č) v rozmezí ř. km 0,000 - 7,9. Záplavové území toku Kolelač pod vodním dílem Bojkovice bylo aktualizováno Krajským úřadem Zlínského kraje dne 26. srpna 2015 (č.j. KUZL 53103/2015) v rozmezí ř. km 0,000 – 2,695. Záplavové území je stanoveno v kilometráži  0,000 – 2,695 pro Q5, Q20, Q100, včetně aktivních zón a v kilometráži 2,695 – 7,9 pro Q100.
Kromě území ohroženého vyššími stavy a průtoky vodních toků představují riziko přívalové srážky a splachy z polí. Potenciálně ohrožené objekty jsou uvedeny v kapitole Charakteristika ohrožených objektů. »

Odtokové poměry dále ovlivňují:

  • ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků, a zejména stávající silniční mosty, lávky a přemostění, jejichž mostní opěry a konstrukce mohou za určitých okolností tvořit překážku při odtoku povodňových vod. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde ke vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze předpokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví – plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů. »
  • větší průmyslové areály a areály zemědělských družstev, sklady nebezpečných látek, čistírny odpadních vod, jezy či malé vodní elektrárny a další, které mohou být ohrožujícími objekty v záplavovém území
  • sesuvy půdy, které hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky
  • výjimečné situace na toku, např. ledové jevy a vodní díla na tocích

Místa omezující odtokové poměry na území obce Pitín

Název Popis Vodní tok - ř. km (DIBAVOD)
Most u č.p. 243 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví Olšava - 39,3
Most u č.p. 56 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví Olšava - 39,08
Most u č.p. 80 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví  Olšava - 38,97
Silniční most 495-032 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví  Olšava - 38,81
Pěší lávka  u č.p. 2 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví  Olšava - 38,6
Pěší lávka  u č.p. 268 Za zvýšeného průtoku možnost zachycení spláví  Olšava - 38,4
Zatrubnění toku u č.p. 21 Ucpání potrubí a rozliv nad zatrubněním Rybnický potok - 0,28
Propustek pod silnicí II/495 Při zvýšeném průtoku ucpání propustku  Rybnický potok - 0,63

Místa omezující odtokové poměry v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.


 Místa omezující odtokové poměry

 


Přívalové povodně

Přívalové povodně (anglicky nazývané flash floods), jsou charakteristické svým velmi rychlým vývojem. V časovém období desítek minut až několika hodin dochází zejména na malých vodních tocích k prudkému vzestupu hladiny, avšak po její kulminaci většinou dochází k podobně rychlému poklesu. Vzestupu hladin v tocích předchází často plošný odtok vody po svazích nebo jinak suchými údolnicemi. Nebezpečí přívalových povodní spočívá především v jejich rychlém a často nečekaném nástupu, ale také ve velké rychlosti proudu, který s sebou navíc unáší množství pevného materiálu, jako jsou části stromů a větví, ale i části pobořených domů, mostů aj. Škody tedy vznikají nejen zaplavením, ale také dynamickými účinky proudící vody.

Metodou tzv. kritických bodů byla také Výzkumným ústavem vodohospodářským, v.v.i. provedena analýza a vyznačeno území, které může být příčinou lokální přívalové povodně při intenzivních deštích. Tyto body byly stanoveny pro celé území ČR na digitálním modelu reliéfu a land - use v měřítku 1:500 000

Kritické body se nachází v obci Pitín dva, a to na SV a V intravilánu obce.

Vstiek

Zhodnocení vzniku přívalových povodní na území obce Pitín metodou kritických bodů

Intravilán obce se rozkládá v údolí kolem toku Olšavy. Na svazích nad obcí se nachází většinou orná půda. Proto zde často při intenzivních lokálních srážkách dochází k splachům z polí. »

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce Pitín

Místo Popis ohrožení Hlavní směr
KB - svah pod vrchem Louky Přítok přívalových vod z luk a polí z oblasti Před doubravou a Hnilá. Průměrný sklon povodí kritického bodu je 12,117 %, podíl orné půdy činí 64,193 %. Plocha kritického bodu je 57,14 ha. - viz obrázek  JZ 
U Josefka  Přítok přívalových srážek z luk z oblasti U Josefka. 
Stráně  Přítok přívalových srážek z luk z oblasti Stráně.  JJV 
Lány Přítok přívalových srážek z luk a polí z oblasti Lány.  S
Nadvrší Přítok přívalových srážek z luk a polí z oblasti Nadvrší.  SSV
Podchodničí Přívalové srážky tekoucí občasným korytem bezejmenného toku ohrožující zástavbu v intravilánu obce. S
Dělnice Přítok přívalových srážek z pole z oblasti Dělnice do sportovního areálu. SZ

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Ledové jevy

Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.

Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, nepatří toky ve správním území obce Pitín mezi kritické. Přesto je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryto vodoteče. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích.

Místa výskytu ledových jevů v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Vodní díla

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 Vodního zákona) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Hlavními vodními díly ovlivňujícími odtokové poměry jsou:

  • vodní nádrž - prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku.
  • jez - vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům.
Na katastru obce Pitín se nachází vodní dílo VD Bojkovice, které patří z hlediska TBD do III. kategorie. »

Seznam významných vodních nádrží ovlivňujících odtokové poměry na území obce

ID (DIBAVOD)

Název

Vodní tok

Plocha [ha]

Účel

Vlastník; kontakt

413010870003

VD Bojkovice Kolelač 13,08 Vodárenská nádrž Povodí Moravy, s. p.;
Závod Střední Morava; 572 552 716

Vodní nádrže v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Základní údaje o přehradách

VD Bojkovice - Kolelač, ř. km 2,7 »

Provozovatel VD: Povodí Moravy, s.p.

Kategorie VD (dle vyhlášky 471/2001 Sb. o TBD)  - III.

VD Bojkovice slouží k vodárenským účelům. Hlavním účelem vodního díla je zajistit dostatek vody pro skupinový vodovod Uherský Brod a zajistit minimální průtok v toku pod hrází. Pro udržení dostatečné jakosti tohoto zdroje povrchové vody byla v povodí nádrže stanovena ochranná pásma vodního zdroje. VD funguje od roku 1966.

Koruna hráze je široká 4,5 m a je zpevněna pro potřeby obsluhy vodního díla. Na koruně hráze slouží jako zábradlí betonová zídka, která má současně funkci vlnolamu. Veškerá manipulace s vodou na vodním díle se děje pomocí jediného sdruženého funkčního objektu u pravého břehu hráze, který slouží k odběrům vody, k vypouštění vody z nádrže a k převádění povodní přes bezpečnostní přeliv. Hráz byla vybudována jako zemní sypaná, z místních štěrkových materiálů s příměsemi hlín. Nepropustnost násypu je zajištěna těsnicí vrstvou ze sprašových hlín při návodním svahu hráze, opevněném kamennou dlažbou, vzdušní svah je pokryt humusem a zatravněn. Hráz je nasypána na podloží tvořeném vrstvami pískovců a jílovců, půdorysně je přímá. Ve sdruženém objektu jsou dvě samostatné, symetricky uspořádané, shodné výpusti o průměru 800 mm, které ústí do odpadní štoly. Mezi návodním a provozním uzávěrem je na výpusti napojena samostatná výpust pro vypouštění malých průtoků – asanační výpust. Na výpustech jsou návodní a provozní šoupátkové uzávěry, jež jsou umístěny, včetně ovládání, v komoře uzávěrů. Do komory uzávěrů ve strojovně je přístup lávkou z koruny hráze a točivým schodištěm. 

Bezpečnostní přeliv může při maximální hladině převést celkový průtok cca 59 m³/s, přičemž tzv. stoletý průtok na Kolelačském potoce je cca 36 m³/s.

Základní technické údaje VD Bojkovice

Charakteristika Údaj
Plocha nádrže 13,8 ha
Typ hráze sypaná ze zahliněných štěrků
Šířka koruny 4,5 m
Délka hráze v koruně 198 m
Výška hráze nade dnem 16 m
Typ bezpečnostního přelivu šachtový, nehrazený
Počet polí x délka přelivu 1 x 22,23 m
Celkový objem nádrže 0,965 mil. m3
Zásobní prostor 0,77 mil. m3
Retenční prostor neovladatelný  0,154mil. m3
Prostor stálého nadržení 0,041 mil. m3
Průměrný dlouhodobý roční průtok 0,087 m3/s
Neškodný odtok 6 m3/s
Q355d 0,004 m3/s
Q100 44 m3/s

 

Protipovodňová opatření

Na území obce Pitín se nachází jedno protipovodňové opatření a to ohrázování toku Olšavy. Jedná se o rekonstrukci stávajícího vodního díla, odtěžení nánosů, zbudování retenčních prostor nad zastavěnou částí obce bránících transportu splavenin do níže upravených částí toku v intravilánu. Koryto toku je ohrázováno na průtok více jak Q100.»

Seznam protipovodňových opatření na území obce Pitín

Obec Tok ř. km
Typ opatření Popis Umístění
Pitín Olšava 38,9
-
40,65
Úpravy toků, Pevné konstrukce (ohrázování toku) Protipovodňové opatření v horním úseku obce Pitín - rekonstrukce stávajícího vodního díla, odtěžení nánosů, zbudování retenčních prostor nad zastavěnou částí obce bránících transportu splavenin do níže upravených částí toku v intravilánu. koryto, břehy