Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Podhradí nad Dyjí je vznik povodně velmi pravděpodobný, což dokládá i jejich pravidelný výskyt v minulosti. Povodňové ohrožení představuje řeka Dyje, která již při průtocích Q5 zasahuje do intravilánu obce. Problém představuje i zvýšena hladina spodní vody, která zaplavuje níže položené pozemky a sklepy.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Podhradí nad Dyjí jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

povodne_2006

Vodoměrná stanice Podhradí – vyznačení místa, kam sahala hladina vody při kulminaci

Povodeň roku 2006
Typický pro tuto povodeň byl velmi rychlý nárůst povodňové vlny. 29. 6. 2006 se průtoky pohybovaly na Moravské Dyji na úrovni Q150, na Dyji v Podhradí na úrovni Q90. Během 24 hodin vzrostl na Dyji ve vodoměrné stanici Podhradí průtok z 10,4 m 3 .s -1 na 551 m3 .s -1 . Kulminační průtoky na Moravské Dyji v Janově a na Dyji v Podhradí byly dosaženy 30. 6. 2006 v ranních hodinách a doby opakování byly vyhodnoceny větší jak 1000 let. Povodní byla zasažena i Želetavka, ale zde se vyskytly maximální průtoky na úrovni 20leté vody. Povodeň na Dyji z června-července 2006 je dosud největší vyhodnocenou povodní za celé období pozorování, co se týče kulminačního průtoku. Jednalo se o výjimečnou povodeň způsobenou přívalovými dešti na velké ploše povodí. Povodeň zasáhla především obec Podhradí, kde bylo evakuováno 150 lidí, v obci byl vypnut elektrický proud, zkolabovala zde síť mobilních telefonů.
Rozsáhlé povodně zasáhly obec i v roce 1997 a 2002.