Charakteristika zájmového území

Správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP) Varnsdorf je nejmenším správním obvodem na území Ústeckého kraje. SO ORP Varnsdorf se nachází ve východní části Ústeckého kraje a hraničí se Spolkovou republikou Německo, Libereckým krajem a se správními obvody obcí s rozšířenou působností Děčín, Rumburk a Nový Bor.

Správní obvod ORP Varnsdorf zahrnuje 2 města: Varnsdorf a Chřibská a 4 obce: Horní Podluží, Dolní Podluží, Rybniště a Jiřetín pod Jedlovou. Obce správního obvodu ORP Varnsdorf jsou součástí svazku obcí Tolštejn a spadají do území působnosti Místní akční skupiny Šluknovsko. Všechna města a obce správního obvodu ORP Varnsdorf jsou rovněž členy Sdružení pro rozvoj Šluknovska, jehož posláním je koordinace společného postupu při realizaci záměrů ve městech a obcích Šluknovského výběžku. Celková rozloha SO ORP Varnsdorf činí 8 8585,2 ha, což činí 1,67 % území Ústeckého kraje.

Území SO ORP Varnsdorf disponuje poměrně vyhovující hustotou a rozložení silniční sítě. Její kostrou jsou silnice I. a II. třídy, které dále doplňují silnice III. třídy a místní komunikace. Z hlediska železniční dopravy zde prochází tři celostátní železniční tratě.

Silnice I. třídy:

  • Silnice I. třídy I/9 (Praha - Mělník - Česká Lípa - Nový Bor - Rumburk - státní hranice s Německou spolkovou republikou), prochází obcí Jiřetín pod Jedlovou, Dolní Podluží, Horní Podluží a částí obce Studánka v území města Varnsdorf

Silnice II. třídy:

  • Silnice II. třídy II/263 (Kravaře - Česká Kamenice - Rybniště - Krásná Lípa - Rumburk - státní hranice s Německou spolkovou republikou), prochází obcemi Chřibská a Rybniště.
  • Silnice II. třídy II/264 (Rybniště - Jiřetín pod Jedovou, Dolní Podluží - Varnsdorf - státní hranice s Německou spolkovou republikou)
  • Silnice II. třídy II/265 (Lipová - Velký Šenov - Krásná Lípa - Varnsdorf - státní hranice s Německou spolkovou republikou)

Železniční doprava:

  • Trať č. 081 Děčín - Benešov nad Ploučnicí - Rumburk, probíhá obcemi Jiřetín pod Jedlovou a Rybniště.
  • Trať č. 080 Bakov nad Jizerou - Doksy - Česká Lípa - Nový Bor - Jedlová
  • Trať č. 089 Liberec - Zittau - Rybniště (s odbočkou Varnsdorf - Seifhennersdorf), probíhá obcemi Rybniště, Dolní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou a Dolní Podluží.

 

Základní údaje a charakteristika jednotlivých obcí a měst v SO ORP Varnsdorf

Základní údaje o obcích v SO ORP Varnsdorf (k 31. 12. 2016)

 Území Počet obyvatel Celková výměra (ha) Podíl zemědělské půdy (%) Podíl zastavěných a ostatních ploch (%) Podíl vodních ploch (%) Podíl lesů (%)
SO ORP Varnsdorf 20 327 8 885,2 42,3 11,3 2,5 43,9
Varnsdorf 15 611 2 623,3 41,4 20,4 1,2 37,1
Chřibská 1 369 1 595,6 51,3 10,3 1,3 37,2
Rybniště 650 1 271,4 31,7 7,8 5,4 55,2
Dolní Podluží 1 196 1 517,5 34,6 7,3 0,6 57,6
Horní Podluží 786 740,5 81,6 9,3 2,1 7,0
Jiřetín pod Jedlovou 638 1 136,9 25,0 8,7 0,6 65,8

Město Varnsdorf je ze tří stran obepnuto hranicí se Spolkovou Republikou Německo. Podniky ve městě Varnsdorf jsou zaměřeny na výrobu obráběcích strojů a na textilní výrobu. Mezi nejvýznamnější kulturní památky ve městě Varnsdorf patří kostel sv. Petra a Pavla a pseudorománský kostel sv. Františka z Assisi. Na okrajích intravilánu města a při vodním toku Mandava se zachovala řada podstávkových domů z 18. a 19. století, které poukazují na způsob a styl života prostých venkovanů, sedláků a řemeslníků. Město Varnsdorf je významným hospodářským střediskem české části Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, který vznikl v roce 1991 a sdružuje města a obce v příhraničních oblastech SRN a Polska.

Město Chřibská se nachází v západní části SO ORP Varnsdorf v nadmořské výšce 387 m n. m. Rozloha města činí 1 595,6 ha. Město se skládá ze čtyř katastrálních území: Dolní Chřibská, Horní Chřibská, Chřibská a Krásné Pole u Chřibské. Intravilán města je lánového typu, budovy jsou rozmístěné v úzkém pruhu podél vodního toku Chřibská Kamenice v délce 5 km. Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z roku 1352. Ve městě Chřibská byla nejstarší sklářská huť v celém středoevropském regionu. Mezi nejvýznamnější kulturní památky na území města se řadí kostel svatého Jiří, socha Immaculaty, socha svatého Jana Nepomuckého a pseudogotická radnice.

Obec Dolní Podluží se nachází v jihovýchodní/východní části SO ORP Varnsdorf v nadmořské výšce 370 m n. m. Rozloha území obce činí 1 517,5 ha. Obec se skládá pouze z jednoho katastrálního území, které nese stejné pojmenování jako obec. Intravilán obce se nachází v širokém údolí, které vytvořil vodní tok Lužnička. Vznik obce souvisí s činností středověkých skláren ve 13. a 14. století. Mezi nejvýznamnější kulturní památky na území obce se řadí kostel svaté Kateřiny a památník příslušníků finanční stráže.

Obec Horní Podluží se nachází ve střední části SO ORP Varnsdorf v nadmořské výšce 436 m n. m. Rozloha území obce činí 740,5 ha. Obec se skládá z pouze z jednoho katastrálního území, které nese stejné pojmenování jako obec. Intravilán obce se nachází na severním úpatí vrchu Jedlová. Obec Horní Podluží vznikla roku 1411. Na území obce se nachází významný rybník a stanoviště ptactva Světlík. Na Šibeničním vrchu se nachází lyžařský areál se sjezdovkou o délce 480 metrů. Významné kulturní památky: větrný mlýn Světlík, plastika Jana Nepomuckého a historická zvonička.

Obec Jiřetín pod Jedlovou se nachází v jižní části SO ORP Varnsdorf, pod Křížovou horou v nadmořské výšce 458 m n. m. Rozloha území obce činí 1 136,9 ha. Obec se skládá ze tří katastrálních území: Jedlová, Jiřetín pod Jedlovou a Rozhled a je položena v poměrně strmém svahu. Obec byla založena v roce 1539 a dříve byla známa především kvůli hornictvím, kdy docházelo na území obce k těžbě stříbra, mědi, cínu a olova. Později hornictví vystřídal textilní průmysl a cestovní ruch (zimní sporty). V území obce se nachází zřícenina hradu Tolštejn a třetí nejvyšší vrchol Lužických hor - Jedlová, jehož výška činí 770 m n. m.  V obci od roku 1874 působí ženský klášter Kongregace dcer Božské lásky. Obec Jiřetín pod Jedlovou získal v roce 1992 statut městské památkové zóny.

Obec Rybniště se nachází v jihozápadní/západní části SO ORP Varnsdorf v sedle mezi vrchem Plešivcem a Širokým vrchem v nadmořské výšce 460 m n. m. Rozloha území obce činí 1 271,4 ha. Obec se skládá ze dvou katastrálních území: Rybniště a Chřibská Nová Ves. Nejstarší část obce, Chřibská Nová Ves, byla založena již v roce 1475 majiteli tolštejnského panství. Dominantu obce tvoří secesní kaple svatého Josefa z roku 1912.

ORP_Varnsdorf_znazorneni_SOORP_Varnsdorf

Znázornění území SO ORP Varnsdorf

 ORP_Varnsdorf_vyskove_pomery

Výškové poměry na území SO ORP Varnsdorf

 ORP_Varnsdorf_sklonitostni_pomery

Sklonitostní poměry na území SO ORP Varnsdorf

 

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží SO ORP Varnsdorf do provincie Česká Vysočina, do dvou subprovincií: Krkonošsko-jesenické soustavy a Krušnohorské soustavy, do dvou oblastí: Krkonošské oblasti Krušnohorské hornatiny, do tří celků: Šluknovské pahorkatiny, Lužických hor a Děčínské vrchoviny, do čtyř podcelků: Šluknovské pahorkatiny, Jetřichovických stěn, Kytlické kotliny a Lužického hřbetu a do čtyř okrsků: Rumburské pahorkatiny, Jedlovského Hřbetu, Klíčské hornatiny Jetřichovických stěn.

Rumburská pahorkatina je složena z biotitického granodioritu a granitu lužického plutonu s proniky a příkrovy mladotřetihorních vyvřelin - olivinických bazaltů, nefelinických bazanitů a fonolitů. Jedná se o mírně zvlněný erozně denudační povrch s izolovanými strukturními tvary - sopečné suky a plošiny na lávových příkrovech. Nejvyšších bodem Rumburské pahorkatiny je vrch Vlčí hora o nadmořské výšce 580,6 m n. m. Rumburská pahorkatina má rozlohu 109,82 km² a zasahuje do severní a severovýchodní části SO ORP Varnsdorf.

Jedlovský hřbet je složen převážně z kvádrových křemenných, méně jílovitých pískovcích coniaku s proniky neovulkanických hornin. Při lužickém přesmyku došlo k vyzdvižení ker granodioritů, granitů a kontaktně metamorfovaných drob a fylitů. Jedná se o plochou hornatinu v oblasti rozvodí vodních toků Kamenice, Ploučnice a Lužické Nisy. Silně rozčleněný erozně denudační povrch tektonicky a litologicky podmíněné sedimentární stupňoviny, vyzdvižený při lužické poruše, s výraznými neovulkanickými suky a pískovcovými strukturními hřbety a četnými skalními tvary zvětrávání a odnosu. Jedlovský Hřbet má rozlohu 68,23 km² a prochází jižní a západní částí SO ORP Varnsdorf.

Jetřichovické stěny jsou složeny převážně z kvádrových křemenných pískovců středního a vrchního turonu jizerského souvrství s proniky třetihorních neovulkanických (bazaltoidních) hornin. Silně rozčleněný erozně denudační povrch tektonicky a litologicky podmíněné sedimentární stupňoviny se strukturními hřbety a neovulkanickými suky s hluboce zaříznutými kaňonovitými údolími vodních toků Kamenice, Křinice a jejich přítoků. Jetřichovické stěny mají rozlohu 73,09 km², se střední nadmořskou výškou 356,0 m n. m. a středním sklonem 8o13'Jetřichovické stěny zasahují pouze okrajově do západní části SO ORP Varnsdorf.

Klíčská hornatina se skládá z kvádrovitých, převážně křemenných pískovců coniaku s proniky neovulkanických (fonolitoidních a bazaltoidních) hornin. Silně rozčleněný erozně denudační povrch litologicky a tektonicky podmíněné sedimentární stupňoviny s výraznými neovulkanickými suky a pískovcovými strukturními hřbety s četnými skalními tvary zvětrávání a odnosu a menšími skalními městy s hluboce zaříznutými místy. Nejvyšším bodem Klíčské hornatiny je vrch Klíč o nadmořské výšce 759,4 m n. m. Klíčská hornatina má rozlohu 82,03 km2 a částečně zasahuje do jihozápadní části SO ORP Varnsdorf.

Převážná část území je tvořena svrchnokřídovými sedimenty, především pískovci, v menší míře jsou zastoupeny i slínovce a jílovce. V období třetihor zde v důsledku vulkanické činnosti pronikající magma tvořilo podzemní tělesa, případně utuhlo v přírodních komínech. V období čtvrtohor zde probíhala masivní eroze a v důsledky zvětrávání byla povrchová vrstva usazenin odnesena a na povrch vystoupily odolné původně podpovrchové vulkanické útvary, které tvoří i hlavní hřeben Lužických hor.

Na území SO ORP Varnsdorf se nachází celkem 22 poddolovaných území (Dolní Podluží - 10, Horní Podluží - 1, Rybniště - 1, Varnsdorf - 4, Jiřetín pod Jedlovou - 6, které poukazují na bohatou hornickou minulost.

 

Struktura půdního fondu

V západní části SO ORP Varnsdorf je nejvíce zastoupen půdní typ pseudoglej s občasným výskytem kambizemí a ostrůvky podzolů a luvizemí. Jih je tvořen především půdními typy kryptopodzol a kambizem s ostrůvky půdního typu ranker. Sever a severovýchod SO ORP Varnsdorf je tvořen půdním typem pseudoglej a kambizem s velkými ostrovy rankeru. 

Celková rozloha řešeného území činí 8 885,2 ha. Majoritní zastoupení má v SO ORP Varnsdorf využití půdního fondu jako lesní pozemky (43,9 %). Zbytek plochy tvoří zejména zemědělské půda (42,3 %). Zemědělská půda je tvořena trvalými travními porosty (77,6 %) a ornou půdou (11,4 %). Zastavěné plochy, nádvoří a ostatní plochy zaujímají 11,3 % rozlohy SO ORP Varnsdorf. Vodní plochy se rozkládají pouze na 11,3 % zájmového území. Území SO ORP Varnsdorf patří v Ústeckém kraji mezi oblasti s nejvyšší výměrou neobdělávané zemědělské půdy.

 

Klimatické charakteristiky

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá celé území SO ORP Varnsdorf do mírně teplé klimatické oblasti MT2 a MT7.

Zájmové území se vyznačuje krátkým až normálně dlouhým, mírným až mírně chladným a mírně vlhkým létem a krátkým přechodným obdobím s mírným jarem a mírným až mírně teplým podzimem. Zima je normálně dlouhá s mírnými teplotami, suchá, s krátkým až normálně dlouhým trváním sněhové pokrývky. Průměrný roční úhrn srážek v této oblasti se pohybuje kolem 700-800 mm, průměrné roční teploty jsou okolo 7–8 °C.

Charakteristika mírně teplé klimatické oblasti MT2 a MT7

Charakteristika
MT2
MT7
Počet letních dnů 20-30 30-30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140-160 140-160
Počet mrazových dnů 110-130 110-130
Počet ledových dnů 40-50 40-50
Průměrná teplota v lednu [°C] (-3)-(-4) (-2)-(-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16-17 16-17
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 120-130 100-120
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 80-100 60-80

Dle Corine Land Cover 2012 je území SO ORP Varnsdorf tvořeno především listnatými, smíšenými a jehličnatými lesy. Lesní porosty se rozkládají především v jihovýchodní, jižní a severní části SO ORP Varnsdorf. V údolích a podél intravilánu obcí a měst se nachází různé zemědělské pozemky a trvalé travní porosty. Intravilány obcí a měst mají protáhlý tvar z důvodu lokalizace v zaříznutých údolích vytvořených vodními toky Lužničkou a Chřibskou Kamenicí). Výjimku tvoří intravilán města Varnsdorf, který se nachází v severovýchodní části SO ORP Varnsdorf v rozsáhlé nivě vodního toku Mandava.

Území SO ORP Varnsdorf je velmi bohaté na přírodní hodnoty. Celé území až na území města Varnsdorf zabírá chráněná krajinná oblast Lužické hory. Okrajově zasahuje do západní části zájmového území národní park České Švýcarsko a chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Maloplošných zvláště chráněných území se v SO ORP Varnsdorf vyskytuje 5, a to: přírodní památka Louka u Brodských (Chřibská), přírodní rezervace Marschnerova louka (Chřibská), přírodní rezervace Spravedlnost (Chřibská), přírodní rezervace Velký rybník (Rybniště) a přírodní rezervace Světlík (Horní Podluží a Varnsdorf). Do území SO ORP Varnsdorf dále zasahuje ptačí oblast Labské pískovce (Chřibská, Rybniště, Horní Podluží, Dolní Podluží a Varnsdorf). V zájmovém území se nachází čtyři evropsky významné lokality: Světlík (Horní Podluží a Varnsdorf), Velký Rybník (Rybniště), Údolí Chřibské Kamenice (Rybniště, Jiřetín pod Jedlovou) a Lužickohorské bučiny (Dolní Podluží).