Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami. Tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně). Bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • Zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Ondratice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být Ondratický potok a jeho přítoky zasažen zejména v období jarního tání nebo vlivem déletrvající srážkové činnosti větší intenzity s velkoplošným zasažením. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Ondratice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

V červenci 1982 zasáhla obec silná bouře s krupobitím a způsobila bleskovou povodeň, která zaplavila hlavně domy v okolí požární nádrže a odplavila osobní automobil jednoho chalupáře přibližně o 100 m.

Obdobná situace nastala v červnu roku 1986. Intenzívním a průběžným zásahem občanů byly uvolněny odtokové profily zejména na vstupech do zatrubnění potoka, takže nedošlo k jeho vylití z koryta a zaplavení obce. Pouze jeden automobil byl proudem vody vytlačen mimo rozvodněný tok.

V roce 2007 podemlela voda svahové cesty a zaplavila ovocné zahrady, kde došlo k akumulaci unášené suti (viz fotografie níže).

Již v následujícím roce – v květnu 2008 strhly přívalové deště zeminu nad požární nádrží a zasypaly lavice pro odpočinek návštěvníků. Stopy jsou dodnes patrné.  Na kritické cestě od lesa protekla srážková voda i s kamením nutně otevřenými vraty rodinného domu, až na dvůr a zahradu majitele.

Při intenzivních lokálních srážkách dochází k zaplavení čtyř domů u Sněhotic, které ještě náleží obci Ondratice.

   

Povodně v Ondraticích z přívalových srážek v roce 2007