Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Ohrozim byla nejvýrazněji postižena v minulosti zasažena v letech 2000 a 2018. Na území obce lze v současnosti předpokládat potenciální možnost výskytu všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je obec ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích, kdy dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Ohrozim, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
V nedávné historii byla obec Ohrozim zasažena povodněmi v letech 2000 a 2018.
Povodeň 2000:
– k bleskovým povodním došlo konkrétně 18. května a následně 14. června. Obec zasáhly prudké bouřky s velkým krupobitím. Díky velké rozloze zemědělských pozemků a monokulturnímu využití orné půdy s nedostatkem lesních pozemků se voda neměla kde akumulovat a stékala přímo do zastavěné části obce. Přívaly vody spolu se splavenou půdou zaplavily veřejné prostranství v obci, ale také několik rodinných domů. Bahno zaplavilo ulice, ucpalo příkopy, žlaby, kanalizaci, valilo se do sklepů, průjezdů, dvorů a do všech domů, které mu stály v cestě. Při následném úklidu bylo vyvezeno 78 nákladních aut nánosového bahna.
Povodeň 2018:
– k povodni došlo v důsledku rozsáhlého přívalového deště, který způsobil splachy z okolních svahů. 30. dubna a 12. května obec zasáhly velmi silné bouřky s intenzivním přívalovým deštěm. Z pole se do obce splavilo velké množství bláta a vody a došlo k silnému znečištění komunikace z Ohrozimi na Vícov a z Ohrozimi na Plumlov. Okamžitě byla ucpána kanalizace a došlo k zaplavení tří domů u silnice. Při následném úklidu byly vyvezeny tři nákladní auta bahna z veřejných prostranství. Majitelé zasažených domů nebyli pojištěni, a tak následné škody, jako je úklid bahna, výměna linolea, koberců a vysušení a vymalování platili ze svých zdrojů. Proud vody napáchal škody především na obecních komunikacích, majetku občanů, nánosy bláta poškodili fasády domů, zahrady a soukromé pozemky, ve vybraných domech byly zasaženy i interiéry.