Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byl městys Nosislav nejvýznamněji zasažen povodněmi v roce 2005, 2006, 2010 a 2012. Městys je v současné době nejvíce ohrožován dlouhodobými přívalovými srážkami. K povodni došlo kvůli zvýšení hladiny vodního toku Svratka a Šatava. Koryta toků byla zcela naplněná, a proto neměla voda kam odtékat a došlo k rozlivu z jejich koryta. Z obou toků se voda dále rozlila na přilehlé pozemky. Svratka ohrožuje několik domů v intravilánu městyse podél řeky, nejvíce západní část katastru "Za Mostem", kde se nachází rozsáhlá plocha polí i několik objektů k bydlení a k rekreaci. Šatava způsobuje největší škody ve východní části katastru městyse. Městys může být ohrožen rovněž bleskovými přívalovými povodněmi, které se zde v minulosti několikrát vyskytly a je tedy možné předpokládat jejich výskyt do budoucna. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Nosislav, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

Zkrácená Souhrnná zpráva o povodni v Nosislavi z roku 2006 (28. 3. - 8. 4.)

Dne 28. 3. 2006 v ranních hodinách bylo zaznamenáno zvýšení hladiny řeky Svratky a později byly vyhlášeny průběžně stupně povodňové aktivity (dále jen SPA), počínaje 1. SPA až po III: SPA, který byl vyhlášen nadřízenou regionální povodňovou komisí pověřené obce v tento den ve 13:00 hod. Činnost povodňové komise (dále jen PK) v Nosislavi probíhala v souladu s povodňovým plánem městyse. Předseda PK (starosta městyse) následně zajistil přes operační středisko spuštění sirény - varování obyvatelstva a svolání členů JSDH městyse k zajišťování činností dle povodňového plánu. Dále informoval ostatní členy PK o nastalé situaci, její stručné vyhodnocení a návrh nutných opatření. Byli informováni obyvatelé a majitelé ohrožených objektů, v lokalitě Zámostí, hájenka v lese, zástupce spol. VaK (ochranný zdroj pitné vody) a všichni byli seznámeni s aktuálním stavem nebezpečí a postupem při případné evakuaci postižených objektů. Byly provedeny nezbytné konzultace s nadřízenou PK (Mě Židlochovice) a dispečinkem Povodí Moravy, s. p.

V průběhu 30. 3. 2006 docházelo k postupnému zvyšování hladiny řeky, které se později projevilo vybřehnutím a zatopením polí na Humínkách, Hurbanu a později na Zámostí.

V pátek 31. 3. 2006 během odpoledních hodin probíhala výstavba mobilních protipovodňových opatření (cca 1000 kusů pytlů s pískem), zpevnění hráze u Elakovu, stavba protipovodňové hráze u TJ Sokol, u Tvrze, a to vše za pomocí SDH z Bratčic, Holasic, Těšan, Moutnic a Střelic včetně místní JSDH a dobrovolníků z řad nosislavských občanů.

Sobota 1. 4. 2006 - nejkritičtější den, kdy byly naměřeny nejvyšší hodnoty (průtoky a stavy), následně se zvýšilo záplavové území v jabloňových sadech na Zámostí a v lužním lese (vyplaven sklep Hájenky). Hladina řeky Svratky pod mostem v Nosislavi byla 20 cm od spodní hrany nosné konstrukce. Další dny začala hladina toku klesat.

Dne 5. 4. 2006 byl v 8:00 hod odvolán III. SPA.

8. 4. 2006 začalo odčerpání vody ze zatopených sklepů a jabloňových sadů.




Záběry z povodní v Nosislavi v roce 2006

Zkrácená Souhrnná zpráva o povodni v Nosislavi z roku 2024 (13. 9. - 18. 9.)

Ohrožené objekty dle DPP: most v majetku městyse, ČOV, objekty v ul. Za Mostem – RD + výrobní objekty fi Elakov production s,.r.o. sportoviště a jejich zázemí, vodní tvrz, hájenka Lesy ČR na Forotě, objekty ŠZP Źabčice, některé RD v  ul. Kroužek, Městečko, části ul. Komenského, Masarykova, silniční mostek Na Želízkách,  hráz od židlochovické ČOV k Forotě (tentokrát v pořádku a držela). Žádné, ani drobnosti, či škody na uvedených objektech nebyly hlášeny, snad jen drobné škody v oborách bažantnice Lesy ČR s.p. 

Ovlivnění hydrologické situace vodními díly: regulováno průběžným vypouštěním Brněnské přehrady s ohledem na další vzduté toky Svitavy a Litavy, jen mělo Povodí Moravy začít s vypouštěním přehrady min o den dříve (informace od ČHMÚ měli k dispozici). K několikrát avizovanému odpouštění přehrady přes bezpečnostní přepad přehrady naštěstí nedošlo – přítok do přehrady se poměrně rychle snižoval. 

Provedená opatření na ochranu před povodněmi 

Zasažený úsek toku: km 20,2 (v Háku) po 17,6 km (ČOV - Urban) 

Činnost povodňové komise obce: povodňová komise společně s JSDH pravidelně monitorovala území a most, aby ho nepoškodily plující kmeny stromů, hlídali zejména pravý břeh řeky (vč. opravovaného místa v r. 2006 – hráz koryta u Elakovu - drželo v pořádku) a další kritická místa po zkušenostech z předchozích povodní v r. 2020, 2010 a r. 2006

Přehled zabezpečovacích prací, kdo je prováděl:  
  • monitoring a čerpání vody ze sklepů na hájence – členové místní JSDH.
  • pořez vyvrácených stromů v úvozu ul. Vinohradská – členové místní JSDH + zaměstnanci městyse