Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Náměšť nad Oslavou lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. V území města Náměšť nad Oslavou došlo k největším škodám na majetku především při dlouhotrvajících deštích, kdy došlo ke vzestupu hladiny na vodním toku Oslava. Přívalovými povodněmi je ohrožena i severovýchodní část intravilánu města, kdy vlivem ucpání hrubých česlí na bezejmenném vodním toce s IDVT 10194554 došlo k zatopení nemovitostí v lokalitě Podhradí. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Náměšť nad Oslavou, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
Povodeň v roce 1985
Nejhůře byla Náměšť nad Oslavou postižena povodní v roce 1985, kdy ji postihla stoletá voda. Vodní tok Oslava se vylil ze svých břehů a zaplavil nemovitosti v intravilánu města Náměšť nad Oslavou. Škody za povodně v roce 1985 byly odhadnuty na desítky milionů korun v tehdejších cenách. Nejvíce škod bylo napácháno na průmyslových areálech.
Povodňové ohrožení 18. 3. - 21. 3. 2005
V roce 2005 se při kombinaci vydatných srážek a náhlého oteplení vyskytl povodňový stav na vodním toku Oslava. Ve městě Náměšť nad Oslavou došlo pouze k zatopení přízemí zimního stadionu v severní části intravilánu města. Škody po povodni nebyly vyčísleny.Přehled vyhlášených stupňů povodňové aktivity a jejich trvání na vodním toku Oslava při povodni v roce 2005:
Vyhlášení I. SPA 18. 3. 2005 – 15:50 hod.
Vyhlášení II. SPA 18. 3. 2005 – 16:35 hod.
Zrušení II. SPA 19. 3. 2005 – 16:00 hod.
Povodeň dne 29. 3. - 31. 3. 2006
Počasí u nás ovlivňovala od jihozápadu brázda nízkého tlaku vzduchu spojená s frontálním systémem a obnovujícím se přílivem teplého vzduchu od jihu. K nejvyššímu srážkovému úhrnu došlo 26. března. Díky kombinaci náhlého oteplení a vydatné srážkové činnosti docházelo k rychlému odtávání sněhové pokrývky, důsledkem čehož byly značné nárůsty průtoků na vodních tocích. Ve městě Náměšť nad Oslavou došlo pouze k zatopení přízemí zimního stadionu a kurtů. Škody ve městě Náměšť nad Oslavou nebyly vyčísleny.
Přehled vyhlášených stupňů povodňové aktivity a jejich trvání na vodním toku Oslava při povodni v roce 2006:
Vyhlášení I. SPA – 29. 3. 2006 – 7:30 hod.
Vyhlášení II. SPA – 29. 3. 2009 – 15:25 hod.
Zrušení II. SPA – 30. 3. 2006 – 13:34 hod.
Vyhlášení II. SPA – 31 3. 2006 – 18:35 hod.
Zrušení II. SPA – 1. 4. 2006 – 23:30 hod.
Povodeň dne 22. 6. 2014
Krátký intenzivní déšť způsobil přívalovou vlnu, která přinesla erozní materiál z Náměšťské obory. Došlo k ucpání hrubých česlí na bezejmenném vodním toku s IDVT 10194554 a následně k povrchovému toku po silnici II. třídy II/399 směrem k vodnímu toku Oslava. Pod vodou zůstala zhruba desítka domů. Nejhůře dopadla ulice Majora Šandery a území, které se nachází pod zámkem Náměšť nad Oslavou. V těchto místech došlo k vyklizení erozního materiálu pomocí bagrů.