Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Nové Město pod Smrkem lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí města ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích, když dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na městských komunikacích a lesních stezkách. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Nové Město pod Smrkem, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Území města Nové Město pod Smrkem bylo v historii několikrát zaplavováno. Mezi nejvíce zmapované povodně patří nedávné záplavy v roce 2010. Dne 7. 8. 2010 po desáté hodině ranní, byly zaznamenány první projevy přívalového deště (velké proudy vody na silnicích a loukách). Hladina obou soukromých rybníků za městem, u Plovárenské ulice, se zvedla a rybníky se začaly vylévat ze svých břehů, což způsobilo zvýšení hladiny řeky Lomnice. Situace se zhoršovala i na rybníku v soukromém areálu bývalé Textilany. V 10:30 hod. na základě odečtu vodočetné lati chtěla povodňová komise vyhlásit 3. stupeň povodňové aktivity, ale vzhledem k nefunkčnosti elektrické soustavy k tomu nedošlo. V 11:50 hod. se vylila řeka Lomnice ve Frýdlantské ulici. Novoměstský potok nezpůsobil větší problémy (pouze zatopení některých sklepů). Po poledni vypadl elektrický proud, a proto nefungovala siréna. Třetí povodňový stupeň byl vyhlášen rozhlasem s pomocí elektrocentrály (benzinový agregát) ve 14:30 hod. Občané byli zároveň vyzváni, aby zbytečně neopouštěli město. Dále jim byly poskytnuty informace, kde mohou získat pytle s pískem k ochraně svého majetku. Byli také informováni o změně sídla krizového štábu, který se nyní nachází v hasičské zbrojnici. V 17:10 hod. se řeka Lomnice vrátila do svého koryta a vozovka byla průjezdná. Druhý den 8. 8. v 8:00 hod. byl odvolán 3. SPA a cca ve 20:15 hod. byl odvolán 2. povodňový stupeň. Dne 9. 8. 2010 v 8:00 hod. byla ukončena činnost povodňové komise. Kvůli mírnému průběhu nebylo nutné provést evakuaci obyvatel. Nedošlo k újmě na zdraví či životech a povodeň nezpůsobila větší škody. Pod Nové Město pod Smrkem spadají obce Hajniště a Ludvíkov pod Smrkem. V Hajništi byla povodeň velmi mírného charakteru, protože tok Lomnice se nachází níže pod obcí a v obci působila problémy pouze voda z intenzivního deště. Ludvíkov pod Smrkem zasáhla povodeň nejintenzivněji z těchto tří obcí, protože obcí procházejí dva potoky (Ludvíkovský a Ztracený), které byly rozvodněné. Hasiči zde pytlovali písek, rozváželi pytle na potřebná místa a pomáhali stavět provizorní hráze. Ve večerních hodinách 7. 8. 2010 se voda vrátila do koryta a následující den začaly odklízecí a uklízecí práce. Při povodni v Novém Městě pod Smrkem a Ludvíkově pod Smrkem, zasahovaly místní SDH.