Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Naloučany lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, ale nejvyšší riziko představuje vodní tok Oslava. V minulosti již došlo k rozvodnění tohoto vodního toku a následnému rozlivu mimo koryto (více informací níže v kapitole Historické povodně). K povodni může dojít především během jarního tání v kombinaci s intenzivními srážkami. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Naloučany, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
V nedávné historii byla obec Naloučany nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 1985, 2005, 2006, 2009 a 2010.
V roce 1985 došlo vlivem silných dešťů k zaplavení pozemků, sklepů a rodinných domů. Silně byly zasaženy povodní rodinné domy č. 15, č. 19, č. 20, č. 21, č. 38, č. 39, č. 50.
V roce 2005 následkem jarního tání sněhu a trvajících dešťových srážek se z koryta vylil vodní tok Oslava a Jasinka a z důvodu zaplavení jejich okolí bylo nutné překopat silnici Naloučany – Ocmanice a uvolnit tak průtok vody.
V roce 2006 došlo k doposud největším povodním, a to vlivem silného rozvodnění vodního toku Oslava a Jasinka a vlivem jarního tání sněhu. Silné povodně znovu vedly k rozhodnutí překopat silnici Naloučany – Ocmanice, aby se odplavila nahromaděná voda. Povodně způsobily havarijní stav mostu, což si vyžádalo jeho komplexní rekonstrukci (demolici a výstavbu nového mostu).
V letech 2009 a 2010 došlo vlivem povodní k rozlití vodního toku Jasinka na přilehlé pozemky.