Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami
Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami může být způsobena jevy:
- Sesuv půdy
Hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky.
- Ucpání průtočných profilů propustků a mostů »
Z hlediska ucpání profilů jsou kritické všechny mosty, lávky a jezy. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde k vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze přepokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví - plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů.
- Nahromadění naplavenin v kritických místech
- Ledové jevy
Mohou ovlivnit nebo způsobit povodeň na větších nížinných tocích. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.
- Jiné
Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného ČHMÚ, nepatří vodní toky na území obce mezi kritické. K častému vzniku a hromadění ledové tříště však dochází v korytě Klejnárky nad mostem na silnici Krchleby – Močovice. Proto je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryta vodotečí. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může tok vybřežovat i při malých průtocích. Více viz Odtokové poměry.
Proti vzniku těchto povodní jsou přijata tato opatření:
- Odstranění provizorních propustků a vpustí, skládek materiálu a odpadu, které mohou utvořit ucpání kritických profilů v záplavovém území
- V době povodňové aktivity neustálá kontrola kritických míst (propustků, vpustí, mostních pilířů apod.) členy hlídkové služby a odstraňování naplavenin příslušníky Sboru dobrovolných hasičů a jiných určených osob pomocí vyčleněných technických prostředků
Místa omezující odtokové poměry na území obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
Místa omezující odtokové poměry