Zvláštní povodeň
Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:
- technická příčina havárie díla
- silné zemětřesení
- letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
- válečný konflikt
- teroristický útok
Rybníky většinou nemají dostatečně kapacitní výpusti a přelivy a lze předpokládat, že při větších povodních může docházet k přelití hrází. Pokud by došlo k přelití hrází, nebo se vlivem vyšších hladin zvýší průsaky hrázemi, hrozí destrukce hráze a přirozenou povodeň může zhoršit ještě "zvláštní povodeň". V případě soustav rybníků může porucha hráze v horní části povodí způsobit poruchy dalších hrází.
Ohrožení zvláštní povodní
Na území obce se nenachází žádné vodní dílo I. - III. kategorie z hlediska klasifikace TBD. Ohrožení zvláštní povodní je tedy minimální. Tovačovská jezera, která se nacházejí nad obcí, taktéž nepředstavují riziko zvláštní povodně, protože to nejsou nádrže, které by vznikly přehrazením toku. Jediné ohrožení zvláštní povodní je z VD Plumlov na řece Hloučele, přítok Valové. Povodňová vlna může v krajním případě zasáhnout okrajovou zástavbu Lobodic v blízkosti řeky Valová. »
Maximální počáteční výtokové množství z vodní nádrže je 19 500 m3.s-1.
Za hlavní způsob ochrany obyvatelstva pod vodním dílem Plumlov je nutné považovat snížení hladiny vodního díla podle situace a časových možností. V případě zvláštní povodně by varování a vyrozumění obyvatelstva v obci Lobodice bylo zabezpečeno pomocí místních rozhlasů, s předchozím varováním starostů obcí na krizové telefony, služební a bytové telefonní stanice a spuštěním elektrických sirén v obcích.
Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.
Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:
- plnění nádrže nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
- výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
- eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
- vývraty stromů na tělese hráze apod.
V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.
Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.