Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Krchleby lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být Klobuš a jeho přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem letních déletrvajících srážek větší intenzity s velkoplošným zasažením. Množství vody odtékající z povodí při povodních bývá tedy většinou velmi velké. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Krchleby u Nymburka jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Nejničivější povodeň obec zasáhla v roce 1981 v důsledku dlouhotrvajících srážek. V období od 12. července byl průměrný denní úhrn srážek asi 225 mm. Dlouhotrvající srážky byly ještě umocněny bouří s intenzivním deštěm, která přišla dne 23. července a během první hodiny spadlo 15 mm srážek. V důsledku nasycení okolních svahů vodou z předcházejících dešťů došlo ke vzniku přívalové povodně z kopců směrem od Patřína a Jíkve.

Došlo k zatopení obce v části Náves. Bylo zatopeno asi 30 objektů v okolí hasičské zbrojnice. Došlo k přerušení dodávek elektrické energie – od 19:00 do 1:00 následujícího dne. V důsledku přívalové povodně došlo k zatopení cca 30 studní, které musely být následně vyčištěny a chemicky ošetřeny.

Důsledky povodně v roce 1981 na území obce Krchleby

 

Důsledky povodně v roce 1981 na území obce Krchleby

 

Důsledky povodně v roce 1981 na území obce Krchleby