Hydrologické údaje

ZÁKLADNÍ HYDROLOGICKÉ ÚDAJE

Přehled vodních toků a jejich správců na území městyse Komárov a v jejím okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

 

Nejvýznamnějším vodním tokem na správním území městysu Komárov je Červený potok a Jalový potok.

Červený potok pramení na severní straně Brd poblíž vrchu Houpák v nadmořské výšce cca 715 m n. m. Jeho plocha povodí činí cca 224 km2. Poblíž obce Zdice vlévá do řeky Litavky v nadmořské výšce cca 262 m n. m. Délka toku je přibližně 30 km. Z větších územních celků protéká tok městysem Komárov a městem Hořovice. Červený potok byl pojmenován kvůli své načervenalé barvě. Potok v minulosti obsahoval vysoký obsah železa, to souviselo s těžbou železně rudy na Jedové hoře, dnes nad Záskalskou přehradou. Železná ruda s vysokým obsahem rtuti se zde získávala až do roku 1857. Potok protéká vodní nádrží Záskalská, Drátenickým a Červeným rybníkem. V městysu Komárov se do něho vlévá Jalový potok. Jalový potok pramení v nadmořské výšce okolo 740 m n. m. v údolí pod Dlouhým vrchem a délka jeho toku je okolo 12 km.

Základní hydrologické charakteristiky vodního toku Červený potok

Místo profiluř. kmN-leté průtoky [m3/s]
125102050100
Hlásný profil kat. B Komárov, Červený potok 17,5 5,7 --- 18 25,9 --- 51,4 66

Vodní toky na území městyse Komárov

 

Základní údaje o vodních dílech na území městyse Komárov

Přehled vodních děl na území městysu Komárov naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na území městysu Komárov se nachází 5 větších vodních nádrží a 1 mimo katastr městysu, které mohou ovlivnit povodňovou situaci v zájmovém území. Jedná se o 2 rybníky na Jalovém potoce (Vávrovy rybníky) a o nádrže Dráteník a Červený rybník na Červeném potoce. Výše na toku Červeného potoka mimo k. ú. městysu se nachází vodní nádrž Záskalská, která ovlivňuje Červený potok. V městyse se nachází ještě jedna menší nádrž, a to Nádržka na bezejmenném toku (IDVT 10246531).