Charakteristika zájmového území
Obec Kobylá leží ve východní části České republiky několik kilometrů od státní hranice s Polskem. Administrativně spadá pod Olomoucký kraj a nachází se v jeho nejsevernějším cípu. Obcí s rozšířenou působností, pod kterou obec Kobylá spadá, je Jeseník, který se nachází cca 23 kilometrů jihovýchodně. Kobylá leží na trase komunikace I/60 Lipová lázně – Žulová - Kobylá. Poměrně frekventované je autobusové spojení s Jeseníkem. Dobré je taktéž spojení s Polskem (komunikace Kobylá - Kalków).
Nadmořská výška obce se pohybuje kolem 300 až 400 m.
Obec Kobylá nad Vidnavkou sousedí na severovýchodě s obcí Velká Kraš, na západě s obcí Bernartice a na jihu s městem Žulová a obcí Černá Voda. Od okresního města Jeseník je vzdálena 15 km a od krajského města Olomouc 125 km.
Geomorfologicky patří Kobylá nad Vidnavkou k provincii Česká vysočina, subprovincii krkonošsko-jesenické (sudetské), oblasti Krkonošsko-jesenické podhůří (Sudetské podhůří), geomorfologický celek Žulovská pahorkatina. Nejvyšším bodem je Jahodník (379 m n. m.).
Území Kobylé nad Vidnavkou patří do povodí Odry, resp. Kladské Nisy. Protéká jí zhruba severním směrem říčka Vidnavka, do které se zde vlévá zleva Skorošický potok. Na jih od Kobylé je na místní vodoteči menší nádrž Šírava a v nejjižnějším cípu katastru se na Plavném potoce nalézají Plavné rybníky.
Území obce pokrývá ze 60,5 % zemědělská půda (44,5 % orná půda, 14 % louky a pastviny) a z 31,5 % les.
Obec Kobylá a její okolí leží v mírně teplé podnebné oblasti. Průměrná teplota v lednu kolísá mezi -3 až-4 °C, průměrná teplota v červenci mezi 17 - 18 °C. Počet dnů se srážkami 1 mm a více je zde 100 až 200. Srážkový úhrn ve vegetačním období činí 400 - 450 mm. Srážkový úhrn v zimním období 250 - 300 mm. Sněhová pokrývka zde leží průměrně 60 až 80 dnů v roce.
V průběhu povodňové aktivity se koryto Vidnavky naplní po břehovou hranu a místy dochází k vybřežování a v některých případech zaplavuje okolí.