Charakteristika zájmového území

Město Jiříkov je situované v severovýchodní části Šluknovského výběžku a leží v mělké údolní poloze bezprostředně na hranici se Spolkovou republikou Německo, na jehož zástavbu plynule navazuje. Město se nachází v severní části Ústeckého kraje ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Rumburk. První zmínka o městě Jiříkov pochází z roku 1346. K 1. 1. 2023 je bylo městě evidováno 3 589 obyvatel. Rozloha řešeného území města činí 1 332,7 ha.

Území města je složeno ze dvou katastrálních území - Jiříkov a Filipov u Jiříkova. Město Jiříkov se dále skládá ze čtyř částí obce - Filipov, Loučné, Nový Jiříkov a Starý Jiříkov. Ve městě se nachází tři základní sídelní jednotky (ZSJ): Filipov, Jiříkov a Pod Vyhlídkou. V roce 1849 byly spojeny čtyři obce Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov a společně utvořily město Jiříkov.

Intravilán města Jiříkov se rozkládá v mělké údolní poloze vytvořené Jiříkovským potokem a vodním tokem Sprévou. Město Jiříkov sousedí s německým městem Ebersbach-Neugersdorf, se kterým vytváří sídelní aglomeraci. Na východě a severu svým intravilánem a uspořádáním funkčních ploch a kostrou uliční sítě doslova s městem Ebersbach-Neugersdorf souvisí. Zástavba má především městský charakter a skládá se z rodinných domů a vícepodlažních panelových budov. Zástavba je v centru intravilánu soustředěná, směrem k perifériím intravilánu je spíše rozptýlená. Neurbanizované území města má zemědělský charakter s poměrně malým zalesněním. V katastrálním území města Jiříkov se nachází tři průmyslové komplexy. V severní části se nachází průmyslový areál ve vlastnictví Martina Malého, v severovýchodní části je průmyslový areál firmy EWM HIGHTEC WELDING s. r. o. a J S T s. r. o. V jižní části, u vodní nádrže Cihelna, se nachází průmyslový komplex firmy OLDIN B. V. s. o. V katastrálním území je patrné prolínání výroby, bydlení a občanské vybavenosti. V katastrálním území města Jiříkov se nachází velké množství vodních nádrží: Studenáč I a II, Ostrovní rybník, Duhový rybník, Nový rybník, Cihelna, Koupaliště a soustava rybníků Za Textilákem. Územím města prochází komunikace II/263, III/2662, III/26329, III/26328 a železniční trať 086 Liberec - Česká Lípa. Zásobení objektů města Jiříkov pitnou vodou je realizováno převážně z vodovodu pro veřejnou potřebu. Odpadní vody jsou na území města Jiříkov čištěny ve dvou čistírnách odpadních vod: Jiříkov nová (severní část katastrálního území Jiříkov) a Jiříkov - Zahradní (severní část katastrálního území Filipov u Jiříkova). Významnými památkami na území města je: Farní kostel svatého Jiří, barokní sousoší svatého Karla Boromejského, Jana Nepomuckého a svatého Floriána, budova spořitelny, klášter Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, novorománská kaple Božského srdce Páně a poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů. 

 

Území města Jiříkov

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží území města Jiříkov do provincie Česká vysočina, subprovincie Krkonošsko-jesenická soustava, oblasti Krkonošská podsoustava, celku Šluknovská pahorkatina a dvou okrsků: Šenovské pahorkatiny a Rumburské pahorkatiny.

Intravilán města Jiříkov se rozkládá v mělké údolní poloze. Celé území města se svažuje severním a severovýchodním směrem k Jiříkovskému potoku. Jižní části dominuje vrch Vyhlídka o výšce 451 m n. m. Co se geologického složení týče, v zájmovém území převažují středně až hrubě zrnité biotitické granodiority a deluvioeolické hlíny s úlomky hornin. V severní a střední části se ostrůvkovitě vyskytují glacigenní hlinitojílovité sedimenty se štěrkem. Jižní část je typická výskytem glacifluviálních písků, písčitých štěrků a tefritu.

jir_vyskove_pomery

Výškové poměry na území města Jiříkov

jir_sklonitostni_pomery

Sklonitostní poměry na území města Jiříkov

Struktura půdního fondu

V katastrálním území města Jiříkov dominuje půdní typ pseudoglej, který je protkán půdním typem glej, který se nachází především podél linií vodních toků. Druhý nejpočetnější půdní typ je kambizem, který se nachází ve vyšších partiích při jižním, západním a severozápadním okraji zájmového území. Ostrovy půdního typu kambizem se dále nachází ve vyšších partiích v jižní, východní a severovýchodní části při hranici se Spolkovou republikou Německo. V severní a východní části se vyskytují tři ostrovy půdního typu luvizem. V severní a západní části se dále vyskytují čtyři menší plošky antropozemě. Dle výskytu jednotlivých půdních typů je patrné, že se zde nevyskytují půdy vhodné pro pěstování zemědělských plodin konvenčním stylem zemědělství.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 1 332,7 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se na území města vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako orná půda (469,1 ha).

Dle Corine Land Cover 2012 je území města Jiříkov tvořeno především smíšenými lesy, jehličnatými lesy, různorodými zemědělskými pozemky, loukami a městskou nesouvislou zástavbou. Smíšené a jehličnaté lesy se nachází především na jižní, západní a severozápadní hranici města. Na území města Jiříkov se nachází v jižní, střední a severní části tři ostrůvky orné půdy, které se střídají s loukami a různorodými zemědělskými pozemky. Městská nesouvislá zástavba se nachází především v západní a střední části zájmového území. Na severní část městské nesouvislé zástavby plynule navazují průmyslové a obchodní zóny.

Využití pozemků na území města Jiříkov (dle ČSÚ k 1. 1. 2023)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 469,1 ha 35,20 %
Zahrady 68,1 ha 5,11 %
Trvalý travní porost 356,9 ha 26,79 %
Lesní půda 248,2 ha 18,63 %
Zastavěná plocha a nádvoří 41,1 ha 3,09 %
Vodní plocha 12,3 ha 0,94 %
Ostatní plocha 137,1 ha 10,24 %
Celková výměra k. ú. 1 332,7 ha 100,0 %


Klimatické charakteristiky

Na území města Jiříkov je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 - 9 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 801 - 1 000 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá severní část území do mírně teplé klimatické oblasti MT4 a jižní část území do mírně teplé klimatické oblasti MT2.

Podnebí lze charakterizovat jako klima severního mírného pásu s vlivem maritimního působení. Otevřenost území směrem k severu usměrňuje větrné proudění při zemi, takže převládajícím větrem je severozápadní směr. Teplotní i srážkový režim je ovlivněn terénními nerovnostmi. Nejvyšší měsíční úhrny srážek připadají na květen až srpen, nejméně srážek je v únoru a březnu. V letních měsících se často vyskytují krátkodobé vydatné srážky bouřkového charakteru, které zasahují poměrně malá území. Dlouhodobý roční úhrn srážek obecně stoupá se zvyšující se nadmořskou výškou, významně se však projevují orografické vlivy terénu. Sněhová pokrývka se objevuje v průměru od poloviny prosince do poloviny března. Výška sněhové pokrývky v průměru dosahuje v nížinách 10 až 20 cm, ve středních polohách 40 až 60 cm. Období tání sněhové pokrývky není pravidelné, tání významná pro vznik povodní mohou nastat prakticky od prosince do dubna.

Charakteristika vybraných klimatických oblastí MT2 a MT4

Charakteristika MT2 MT4
Počet letních dnů 20 - 30 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130 110 - 130
Počet ledových dnů 40 - 50 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -3 - (-4) -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 120 - 130 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 450 - 500 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 80 - 100 60 - 80
Počet zamračených dnů 150 - 160 150 - 160
Počet jasných dnů 40 - 50 40 - 50