Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Ivanovice na Hané lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.  »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Ivanovice na Hané jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Město Ivanovice na Hané bylo zasaženo povodněmi mnohokrát. Nejstarší dochovaný záznam o povodních v tomto území je z roku 1931, následují záznamy z let 1962, 1985, 1987, 2006 a 2010. Povodně v této oblasti jsou způsobeny především dvěma příčinami. Jednak extrémní lokální srážkou a jednak jarním táním sněhové pokrývky, urychleném vydatnými srážkami.

V roce 1931 došlo k povodním koncem měsíce března, kdy byla půda plně nasycena vodou z tajícího sněhu, a místy dokonce ještě zmrzlá. Bouře doprovázena krupobitím a průtrží mračen rychle naplnila koryta toků a začla se rozlévat a zaplavovat okolní krajinu. V Ivanovicích na Hané byly nejvíce postiženy tehdejší ulice Masarykova, Trávník, Loučky, Wilsonova, Legionářů, Denisova a Přemyslova.

Stejnou příčinu měly i povodně v roce 2006, kdy prudké oteplení počátkem dubna způsobilo rychlé tání sněhové pokrývky a naplnění koryt vodních toků a následné vydatné srážky způsobily rozsáhle povodně.

Povodně v roce 2010 způsobila silná bouřka a vytrvalý déšť.

Povodeň v Ivanovicích na Hané v roce 1931

Povodeň v Ivanovicích na Hané v březnu 1962

Povodeň v Ivanovicích na Hané v květnu 2010

Povodeň v Ivanovicích na Hané v květnu 2010

Povodeň v Ivanovicích na Hané v květnu 2010