Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Horní Řasnice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u vodního toku Řasnice. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích, kdy dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích a lesních stezkách. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Horní Řasnice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Území obce Horní Řasnice bylo v historii několikrát zaplavováno. Mezi nejvíce zmapované povodně patří nedávné záplavy v roce 2010 a 2013.
Po intenzivních deštích trvající od 5. 8. 2010 přišel v brzkých ranních hodinách silný přívalový déšť, který způsobil zatopení některých pozemků. Voda valící se z vrchu Vyhlídka a z Kamenného vrchu do potoka, který byl již rozvodněn, způsobila povodeň, která následně zasáhla i další obce ležící na toku Řasnice. V brzkých ranních hodinách došlo ke stoupání potoka Řasnice. V 6 hodin ráno nastal první stupeň povodňové aktivity a hlásný profil byl pravidelně kontrolován. Starosta oznámil první povodňový stupeň okolo deváté hodiny ranní na základě pozorování hlásného profilu a pokračoval v pozorování v rámci celé obce. V 10:30 hod. vyhlásil starosta druhý povodňový stupeň a pokusil se pomocí krizového mobilního telefonu spojit s ostatními členy povodňové komise. Kvůli výpadkům mobilní sítě to však nebylo možné a kvůli absenci hlásného systému informoval obyvatelstvo s pomoci SDH ústně. Ve 13:00 hodin vyhlásil starosta 3. stupeň povodňové aktivity. Kulminace nastala kolem 15:00 hodin. K večeru začala voda opadat a začala kontrola koryta potoka, zjišťování škod a jejich označování pomocí značek a zátarasů. Během povodně nebyl nikdo zraněn, a ani nevznikly významné škody na majetku. Záplava zničila část infrastruktury obce v Srbské, většina rodinných domů byla zabahněna a vytopena. V obci po celou dobu povodňového procesu nebyl zaznamenán výpadek elektrického proudu, došlo však k výpadku internetu a přetížení mobilní telefonní sítě, která vypadávala. Za prvotní příčinu ničivé síly této povodně lze považovat rychlé vylití potoka z jeho koryta, což bylo zapříčiněno nedostatečným udržováním koryta a břehů. Další příčinou ztrát na majetku bylo nevhodné umístění staveb obyvatelstva, které se vyskytují v nepřiměřené blízkosti říčky Řasnice.
Další blesková povodeň nastala ve dnech 25.6. až 26.6. 2013 a zasáhla především část obce Srbská. Rozvodněná říčka Srbská na několika místech vymlela okolí svého koryta, strhla několik mostků a poničila infrastrukturu v obci.