Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V minulosti byla obec Hejtmánkovice ohrožována zejména povodněmi z intenzivních letních srážek a povodněmi v zimním období způsobenými srážkami a táním sněhové pokrývky vlivem rychlého zvýšení teploty. V současné době se povodňové problémy podařilo minimalizovat úpravou a vyčištěním koryta Liščího potoka. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Hejtmánkovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Povodeň 16. - 17. května 2018
Během 16. a 17. května došlo k intenzivní srážkové činnosti, která způsobila výskyt přívalových povodní. Zasaženy byly zejména nemovitosti č. p.: 37, 124, 155 a 208.
Povodeň 31. srpna 2006
V obci Hejtmánkovice došlo v odpoledních hodinách v důsledku vydatného a intenzivního deště, který zasáhl část Broumovského výběžku k vybřežení Liščího potoka.
Při dosažení prvního stupně povodňové aktivity byli kontaktováni členové povodňové komise obce starostou obce. Při vyhlášení druhého stupně byla kontaktována zásahová jednotka SDH Hejtmánkovice a byla provedena kontrola celého toku Liščího potoka v zastavěném území obce. Jednotlivé stupně povodňové aktivity byly vyhlášeny místním rozhlasem. Povodňovou komisí obce byli informováni majitelé ohrožených nemovitostí ve směru toku. Byla prováděna opatření na omezení negativního vlivu na majetek obce a občanů, odstraňování překážek v toku, zajištění plynulého odtoku vody z obce.
Postižena byla celá obec vlivem stékající vody z polí ležících na pozemcích po obou stranách potoka. V obci bylo zatopeno 21 obydlí, jednalo se o zatopení spodních částí domů a sklepů. Po místním šetření byla zjištěna škoda na majetku, komunikacích a poškozeny byly i některé mostky. Dalším šetřením bylo zjištěno, že došlo k úniku vody ze spodního rybníka p. Ducháče z důvodu nezpevněné hráze.
Povodeň 7. - 8. srpna 2006
Intenzivní letní srážky na počátku srpna způsobily vybřežení Liščího potoka, a to v horní části obce (Mádrovi, Štáblovi).
Povodeň 31. března 2006
Dne 31. března nastalo vlivem zvýšených teplot a následného tání sněhu na několika místech k vybřežení Liščího potoka.
Povodeň 20. - 30. ledna 2002
Vlivem vytrvalého deště a tání sněhu došlo na několika místech obce k rozvodnění Liščího potoka. U některých nemovitostí byly částečně zatopeny kůlny a sklepy.