Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byla obec Drnovice nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 2009, 2010 a 2014. K povodním docházelo především kvůli přívalovým srážkám, které způsobovaly prudké zvýšení vodní hladiny toku Drnůvka a zahlcení obecní kanalizace. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Drnovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.
Historické povodně
V roce 2009 a 2010 vlivem silných dešťových srážek došlo k zatopení pozemní komunikace u domu s pečovatelskou službou a rodinných domů, které tak byly bezprostředně ohroženy.
V roce 2014 měl silný déšť za následek neodtékající obecní kanalizaci u domu s pečovatelskou službou a přilehlého rodinného domu, což vedlo k zaplavení dvorku u zmíněného RD. V témže roce došlo vlivem přívalových srážek k zaplavení hlavní komunikace a přilehlých zahrad, sklepů a rodinných domů. Došlo k vybřežení vodního toku Drnůvka, což zapříčinilo zaplavení zahrad, dvorů a RD u tohoto toku.
Zprávy o zásazích při povodních z roku 2009 (upravené)
3. 7. 2009 - JSDH Drnovice byla KOPISEM HZS Jihomoravského kraje povolána k zatopené pozemní komunikaci u domu s pečovatelskou službou v Drnovicích. Mimo zaplavenou pozemní komunikaci již voda ohrožovala i přilehlý rodinný dům. Po příjezdu na místo a následně provedeném průzkumu rozhodl velitel zásahu o otevření poklopů kanalizace, nasazení plovoucího čerpadla KAWASAKI na odčerpání vody a o odklonu dopravy po vedlejší místní komunikaci. Po opadnutí vody z komunikace a odčerpání asi 15 m3 vody byly kanalizační poklopy vráceny zpět na místo a pozemní komunikace zprůjezdněna.
14. 7. 2009 - JSDH Drnovice byla KOPISEM HZS Jihomoravského kraje povolána k odčerpání vody v Drnovicích. Při výjezdu byl velitel informován starostou obce o zatopené pozemní komunikaci a garáži a dále o rodinném domu. První družstvo s CAS K25 LIAZ vyjelo k zatopené garáži a druhé s CAS 25 Š 706 RTHP k rodinnému domu.
- 1. družstvo - po příjezdu na místo a následné provedené provedeném průzkumu bylo zjištěno, že je zatopená pozemní komunikace č. II/379 a garáž. VZ rozhodl o otevření kanalizačních poklopů a nasazení plovoucího čerpadla Kawasaki na snižování hladiny na komunikaci. Současně byla pozemní komunikace uzavřena a doprava byla odkláněna po místních komunikacích. Po snížení intenzity deště začala vodu brát místní komunikace a VZ rozhodl o přerušení odčerpávání a přípravě k odjezdu.
- 2. družstvo - po příjezdu na místo a následně provedeném průzkumu bylo zjištěno, že vlivem silného deště došlo k zahlcení kanalizace a odtoku vody přes rodinný dům. Při příjezdu na místo voda již opadávala a tak členové prováděli vymetání bláta a splašků pomocí košťat. V průběhu likvidačních prací se opět zvýšila intenzita deště a kanalizace opět nestačila vodu brát. VZ proto rozhodl o nasazení kalového čerpadla do kanálu a odčerpání vody do místního potoka.
15. 7. 2009 - JSDH Drnovice byla KOPISEM HZS Jihomoravského kraje vyslána k odčerpání vody z pozemní komunikace č. II/379, která bezprostředně ohrožovala přilehlé RD. Po příjezdu a následně provedeném průzkumu byla zjištěna zatopená komunikace č. II/379 a montážní kanál v garáži u rodinného domu. Po odčerpání a opadnutí vody byl očištěn od bláta jeden jízdní pruh a využita věcná pomoc v podobě světelných kuželů, pomocí kterých byl druhý pruh zastaven a doprava probíhala kyvadlově, řízená členy JPO.
Zprávy o zásazích při povodních z roku 2010 (upravené)
23. 5. 2010 - JSDH Drnovice byla KOPISEM HZS Jihomoravského kraje povolána k čerpání vody ze suterénu garáže RD v obci Drnovice. Po příjezdu na místo zásahu a následně provedeném průzkumu bylo zjištěno, že vlivem silného deště došlo k zatopení garáže RD, přilehlé místní komunikace č. II/379 a vedlejší zahrady. Bylo provedeno odčerpání a otevření kanálových vpustí a řízení provozu na pozemní komunikaci č. II/379. Odčerpávána voda byla hadicemi vedeny do místního potoka. Po odčerpání a opadnutí veškeré vody byly kanálové vpusti opět uzavřeny.
15. 7. 2010 - JSDH byla starostkou obce vyslána k čerpání vody v obci Drnovice u penzionu. Po nahlášení na KOPIS HZS JmK vyjela k události. Po příjezdu na místo a následném provedeném průzkumu byla odčerpána voda ze silnice č. II/379 a následně uklizena.
Zprávy o zásazích při povodních z roku 2014 (upravené)
21. 7. 2014 - JPO byla starostkou oznámena neodtékající kanalizace u domu s pečovatelskou službou. Na místě byl zjištěn částečně zaplavený dvorek za domem a vlivem vydatného deště neodtékající kanalizace.
31. 8. 2014 - Jednotka na místo zásahu přijela současně s jednotkou HZS JMK PS Vyškov. Na hlavní komunikaci č. II/379 laguna vody, která nastupuje dále do zahrádek a přilehlých domů. Na kraji vodní laguny stojí 1 nepojízdný osobní automobil. Provedeno odčerpání do nedalekého potoka a uzavření komunikace č. II/379. Prověření a odčerpání vody ze zaplavených domů.
12. 9. 2014 - Zvýšení hladiny toku a utvoření laguny - došlo k zatopení dvorů a sklepů se zahradami. V průběhu zásahu byla odčerpána laguna do místního potoka. V průběhu zásahu došlo vlivem vydatného deště k razantnímu zhoršení situace na místě. Hladina potoka stoupla a hrozila jeho vylití. Byly vyžádány posily a dále starostkou obce zajištěny dvoukomorové pytle (150 ks) a část členů část členů CAS K25 odjela do areálu obecního úřadu, kde se plnily pytle s pískem. Další členové z těchto pytlů stavěli protipovodňovou hráz, aby zamezili vylití potoka. Průběžně byly odstraňovány naplaveniny z koryta potoka, aby jimi nebyl zahrazen.