Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Město Brandýs nad Orlicí bylo nejvýrazněji postiženo povodněmi v letech 1997, 1999, 2002, 2006, 2007 a 2012. Největší škody napáchala povodeň v roce 2006, kdy došlo k celkovým škodám na obci ve výši 181 000 Kč. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Brandýs nad Orlicí jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodeň na přelomu února a března 1999
Město Brandýs nad Orlicí bylo postiženo povodní z tání sněhu na přelomu února a března 1999. Došlo k vybřežení vodního toku Tichá Orlice a k následnému vyhlášení III. stupně povodňové aktivity. Ohrožena byla místní komunikace v místě u sv. Jana důsledkem odplavení významného množství zeminy, bylo tedy nutné terén stabilizovat výsevem travin a výsadbou stromů.
Povodňová aktivita dne 8. března 2000
V důsledku silné srážkové činnosti a rychlého tání sněhu došlo k výraznému zvýšení hladiny Tiché Orlice a následně k jejímu vybřežení. Vyhlášen byl II. stupeň povodňové aktivity. Zaplaveny byly jen trvale travní porosty v nivě vodního toku bez zástavby, nedošlo tak k závažným škodám na majetku.
Povodeň 31. 3. 2006 - 3. 4. 2006
Tato významná povodeň byla opět způsobena intenzivními dešťovými srážkami, které způsobily rychlé tání sněhu. Koncem března tak došlo k vybřežení vodního toku Tichá Orlice, které ohrozilo lokalitu Klopory - park Orlice, kde se nachází koupaliště, vrt určený pro zásobování obyvatel města pitnou vodou, chovné rybníky a sportovní areál TJ Spartak. Ohrožení se nadále týkalo mlýna s malou vodní elektrárnou, zámku s přilehlým parkem, objektu hasičské zbrojnice a technických služeb, sídliště V Zahrádkách a V Lukách, ZŠ s tělocvičnou, části ulice Žerotínovy, firmu C.I.E.B. s.r.o. s malou vodní elektrárnou a trafostanicí u nádrží. 31. 3. 2006 v 13:00 byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity, který byl odvolán až 3. 4. 2006. Na majetku města došlo ke škodám v celkové hodnotě 181 000,- Kč.