Přirozená povodeň
Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
- zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
- letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
- letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
- zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Blatnička lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků - v případě obce se jedná o tok Svodnice, procházející intravilánem obce. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. Při intenzivních lokálních srážkách je řada částí obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Blatnička jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry
Historické povodně
Obce Mikroregionu Ostrožsko - Veselsko byly povodněmi zasaženy v letech 1997,1998,1999, 2002, 2008, 2009 a dvakrát v roce 2010. Rozsah škod v obcích byl největší v roce 1997.
V roce 1961, přesněji 7. června 1961 obec Blatnička zasáhla blesková povodeň. V sousední vesnici Súchově nastala průtrž mračen (13-14 hod.). V 15 hodin se ozval silný hluk a potůčkem Svodnice se do obce Blatnička přihnala lavina vody, která dosahovala výšky 3 až 3,5 m a místy se vylévala až do šíře 40 - 50 m. Voda zaplavila 15 domu a stoupala tam do výšky 60 -100 cm. Po hodině voda žačala klesat.
Velká voda obec Blatnička zasáhla také v roce 1981. Voda vystoupila až na patu břehu potoka a přelévala se přes lávku u č. 126, ale na majetku občanů škody nezpůsobila. Po regulaci potoka voda přes obec rychle přeteče a nadělá škodu jen na betonových panelech a korytu Svodnice.
Povodeň zasáhla obec rovněž v roce 2009 v první červencový den. Během hodiny spadlo velké množství srážek a Vodní tok Svodnice se nestačil odvádět všechnu vodu. Zaplaveno bylo několik domů v bezprostřední blízkosti Svodnice. Největší škody byly napáchány v samotném korytě vodního toku, kdy přívalová voda vytrhla z koryta velkou část panelů zpevňujících břehy.
Škody způsobené povodní, která zasáhla obec Blatnička v roce 2009